Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... vechimea masinii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

vechimea masinii

doresc sa aflu care este considerata vechimea masinii pentru timbru de mediu anul fabricatiei sau anul inmatricularii (ex:anul fabricatiei la hyundai atos motor 999 este 1998iar anul inmatricularii trecut pe carte este 2000. care ar fi valoarea taxei)multumesc
Din pacate la calculul taxei de poluare se ia in considerare data primei inmatriculari. In cazul dvs va fi luat ca reper anul 2000. Ieseati un pic mai ieftin daca se lua in calcul 1998.

In orice caz timbrul de mediu pt masina dvs este de 480eur sau 330euro (in functie de luna exacta din 2000 in care a fost inmatriculata masina). Daca e vorba de o luna care deja a trecut din anul asta (ian, febr, mar) este 330, daca e o luna care inca nu a trecut va fi 480.