avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... vechimea masinii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

vechimea masinii

doresc sa aflu care este considerata vechimea masinii pentru timbru de mediu anul fabricatiei sau anul inmatricularii (ex:anul fabricatiei la hyundai atos motor 999 este 1998iar anul inmatricularii trecut pe carte este 2000. care ar fi valoarea taxei)multumesc
Cel mai recent răspuns: cosmintt26 , utilizator 08:22, 30 Martie 2013
Din pacate la calculul taxei de poluare se ia in considerare data primei inmatriculari. In cazul dvs va fi luat ca reper anul 2000. Ieseati un pic mai ieftin daca se lua in calcul 1998.

In orice caz timbrul de mediu pt masina dvs este de 480eur sau 330euro (in functie de luna exacta din 2000 in care a fost inmatriculata masina). Daca e vorba de o luna care deja a trecut din anul asta (ian, febr, mar) este 330, daca e o luna care inca nu a trecut va fi 480.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Timbru de mediu pentru un autoturism cumparat in 2012 pasatmadalina pasatmadalina Buna ziua. In Decembrie 2012 am cumparat un autoturism Daewoo Matiz fabricat in anul 2003, dar fiind in perioada Sarbatorilor de iarna nu am reusit sa ajung ... (vezi toată discuția)
Timbru de mediu dorivas dorivas Vreau să achiziţionez o maşină (Hyundai Accent), anul fabricaţiei - 2007, înmatriculată întâi în ian. 2008, apoi în decembrie 2011. Proprietarul ... (vezi toată discuția)
Taxa de poluare plãtita (înainte de 15 martie) - dosar de înmatriculare refuzat observ observ Ca sa luam lucrurile în ordinea lor cronologica: [b]08.03.2013[/b] - M-am prezentat la Finanțe pentru calcularea taxei de poluare. Am primit un ... (vezi toată discuția)