Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... calcul impozit pentru masa calda zilnica oferita ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

calcul impozit pentru masa calda zilnica oferita angajatilor

Ce solutie exista in situatia in care angajatorul intentioneaza sa ofere jumatate din nr. tichetelor de masa la care are dreptul un angajat + o masa calda zilnica la cantina intreprinderii. Cum se calculeaza impozitul?
sunt ajutoare acordate salariatilor sub forma de hrana , aceste cheltuieli conf. codului fiscal sunt cheltuieli deductibile limitat si se impoziteaza ca atare .
Tichetele de masa reprezinta o solutie optima de acordare a unor beneficii extrasalariale pentru angajati, un sistem de motivare si recompensare pentru bune rezultate

Acordarea tichetelor de masa catre salariati nu implica alte taxe si costuri aditionale, fiind mult mai avantajoasa pentru angajator, fata de acordarea primelor sau cresterilor salariale.

De cele mai multe ori, acordarea tichetelor de masa catre angajati se face in urma unor negocieri colective intre angajator si reprezentantii salariatilor, tichetele de masa intrand in pachetul de baza salarial, care poate cuprinde:
salariul lunar
tichete de masa
asigurari medicale
alte beneficii
acestea sunt considerate cheltuiala deductibila / venit neimpozabil. Tichetele de masa se atribuie angajatilor astfel : cate unul pentru fiecare zi lucrata (nu se acorda salariatilor tichete de masa pentru zilele de concediu sau orice alte zile libere). Respectand prevederile legale, salariatul poate cheltui maxim 2 tichete de masa pe zi, pentru achizitionarea exclusiva a produselor alimentare. Sunt interzise vanzarea tichetelor de masa contra unei sume de bani si folosirea acestora pentru achizitionarea tigarilor si a bauturilor alcoolice.