Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Aplicare art.27 alin. 2 indice 1 legea 18/1991 ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Aplicare art.27 alin. 2 indice 1 legea 18/1991 actualizata

art27. Propietarii sau mostenitorii acestora care nu s-au inscris in cooperativa agricola de productie, nu au predat sau nu li s-au preluat la stat terenurile prin acte translative de propietate vor putea cere prefectului prin comisiile de fond funciar,titluri de propietate conform prezentei legi.

Raspunsul Autoritatii Nationale pentru Restituirea Propietatii la aplicarea articolului de mai sus.

Asfel, din prevederile sus mentionate reiese faptul ca sunt indreptatiti a primi titlu de propietate si persoanele care nu au predat pamantul cooperativelor agricole de productie sau intreprinderilor agricole, inplicit sunt dispozitii aplicabile persoanelor din zonele necooperativizte.

Asta ce inseamna?
Ca daca terenul nu a fost niciodata preluat niciodata de stat sau cooperativa , puteam sa cer TP pe terenul aferent casei de locuit si a altor terenuri din extravilan?
Va multumesc
Sunteti in drept sa solicitati emiterea TP pentru terenul aferent casei de locuit(nu neaparat in baza acestui temei de drept, aici avem reglementare chiar prin D.L. 42/1990), dar si asupra terenurilor extravilane. Mai complicat este daca s-a emis titlu altor persoane pentru acele terenuri, va trebui sa vedeti si celelalte alineate ale art. 27.
Terenul in cauza il am de la bunici iar bunicii l-au cumparat cu act de mina, act pe care eu nu il mai am.este posibil sa mi se dea TP?
La noi in zona nu a fost CAP.
VA MULTUMESC