Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

VA rog, ajutati-ma cu un sfat!
Maine voi efectua cercetetarea disciplinara a unui angajat (sapt trecuta i-am trimis adresa aks, pe care a si primit-o) .
Angajatul cu pricina, a furat 14 l de motorina care apartinea societatii, a fost prins de politia de frontiera, care ne-a instiintat si pe noi, printr-o adresa. Astfel , nu a mai fost nevoie ca vreun coleg sa dea vreo declaratie , pt ca in cadrul societatii noastre, se lucreaza in ture si nu ai cum sa-i urmaresti .
Deci, am folosit in schimbul declaratiei , adresa aceea de la Politia de Frontiera. Din comisie, voi face parte eu si inca 3 colegi, dintre care unul este reprezentant al salariatilor (fara drept de vot).
Maine, il voi pune pe angajatul problema sa dea o declaratie in care sa prezinte lucrurile exact asa cum s-au intamplat.
Eu il voi instiinta asupra faptului ca a incalcat anumite reguli din CIM, CCM si ROI. Si la sfarsit, se va intocmi un proces verbal , pe care-l vor semna toti cei prezenti. Si cam atat, nu? (priv desfasurarea cercetarii disciplinare iin sine )
Si apoi ramane sa hotaram asupra sanctiunii care i se va aplica. (nu va fi avertismentul scris sau concedierea)
E corect, nu? Sau mai trebuie ceva?

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi si ajutorul acordat!
Este corect, totusi sa fiti foarte atenta la aspectele privind convocarea corecta.
În cursul cercetării, salariatul are dreptul să formuleze şi să susţină toate apărările în favoarea sa şi să aducă toate probele şi motivaţiile pe care le consideră necesare. De asemenea, salariatul poate fi asistat, la cererea sa, de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este, în virtutea scopului pentru care aceste organizaţii sunt constituite, de a apăra drepturile membrilor lor.
Discuţiile purtate între reprezentatul angajatorului desemnat să efectueze cercetarea prealabilă şi salariat se consemnează într-un proces verbal ce are rolul de a reda împrejurările şi condiţiile în care a fost săvârşită abaterea, precum şi declaraţiile autorului acesteia.
Refuzul salariatului de a face declaraţii cu privire la fapta săvârşită, sau neprezentarea acestuia potrivit notificării, se consemnează, de asemenea, într-un proces verbal.
Conform art. 267 alin.(4) din Codul Muncii, in cursul cercetarii disciplinare salariatul are "dreptul să fie asistat, la cererea sa, de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este".
Referitor la acest drept al salariatului cred ca nu este de datoria angajatorului sa sugereze salariatului, prin convocare, acest lucru.
Personal consider ca nu este o obligativitate ca in cuprinsul convocarii sa cuprindem acest lucru. Angajatorul va fi in schimb obligat sa primeasca si reprezentantul sindical al salariatului, atunci cand salariatul va solicita pe parcursul cercetarii.
adviser a scris:

Conform art. 267 alin.(4) din Codul Muncii, in cursul cercetarii disciplinare salariatul are "dreptul să fie asistat, la cererea sa, de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este".
Referitor la acest drept al salariatului cred ca nu este de datoria angajatorului sa sugereze salariatului, prin convocare, acest lucru.
Personal consider ca nu este o obligativitate ca in cuprinsul convocarii sa cuprindem acest lucru. Angajatorul va fi in schimb obligat sa primeasca si reprezentantul sindical al salariatului, atunci cand salariatul va solicita pe parcursul cercetarii.

Cred c ca AlinaIon a avut in vedere CCM unic national
ART.75. (2) Pentru cercetarea abaterii disciplinare si propunerea sanctiunii, angajatorul constituie
o comisie. Din comisie va face parte fara drept de vot, in calitate de observator, si un
reprezentant al organizatiei sindicale al carui membru este salariatul cercetat.

stiu ca reprez. ales nu este "reprez. sindicatului",
insa,
in spiritul CCM unic, pentru operativitate (de ce sa mai astept sa solicite prezenta unui reprez., eventul sa aman sedinta pentru ca reprez. este in concediu, etc.) si pentru a preintampina alt fel de solicitari de aparare (de ex. prezenta unui avocat - nu ca as avea ceva impotriva:)), si pentru ca am observat in timp ca reprezentantul ales poate fi de un real folos (ajuta si pe cel cercetat, dar si pe angajator sa nu emita o decizie nelegala, sau poate de ex. certifica in mod obiectiv refuzul cercetatului de a da declaratii in apararea sa),
si eu procedez in acelasi fel.