Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... somatie de plata - noul CPC
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

somatie de plata - noul CPC

Buna ziua
Societatea la care lucrez a primit o somatie de plata, introdusa la instanta in data de 05.03.2013, dupa intrarea in vigoare a Noului Cod de procedura Civila.
Cererea de emitere a somatiei este intemeiata pe dispoz OG 5/2001, art 379 Cod Proc Civila si art 34 Cod Comercial.

Putem invoca o exceptie pt neincadrarea corespunzatoare a cererii?
Nu puteti invoca o asemenea excpetie intrucat motivarea in drept nu e conditie ad validitatem
Conform art. 83 lit. g din legea nr. 76 / 2012 de punere în aplicare a Codului de procedură civilă, O.G. nr. 5 din 2001 a fost abrogată, iar Codul comercial a fost abrogat de noul Cod civil - art. 230 din legea de punere în aplicare a Codului civil.
Ce puteti face este sa solicitati sa-si precizeze actiunea in drept si ulterior sa invocati exceptia prematuritatii actiunii in lipsa transmiterii somatiei prevazute de art. 1014 ncpc.
Va multumesc pt raspunsuri!