avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Executare silita ANAF fara decizie de impunere
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Executare silita ANAF fara decizie de impunere

Am urmatoarea speta:

ANAF a emis si transmis societatii noastre o somatie si un titlu executoriu pentru o suma nereal datorata.

Am introdus la Judecatorie o contestatie la executare si a fost admisa definitiv si irevocabil de Tribunal.

Creanta insa nu a fost anulata si ANAF a emis o noua somatie si un nou titlu executoriu (practic am intrat intr-un cerc vicios).

Cum pot initia o procedura a plangerii prelabile si/sau actiune in instanta pe contencios-administrativ pentru stingerea creantei, daca ANAF nu a emis nici o decizie de impunere / accesorii etc.?
Cel mai recent răspuns: adrianadamian2009 , utilizator 16:11, 28 Martie 2013
Contestatie la titlu si la executare , la judecatorie.
Formulati contestatie la executare impotriva noilor acte emise de Anaf.
Multumesc pentru raspuns.

Am deja opt contestatii pe aceeasi cauza. Am castigat pe exceptia autoritatii de lucru judecat. Toate instantele (judecatoria) au motivat, pe buna dreptate, ca in cadrul contestatiei la executare se judeca procedural si nu pe titlu pentru anularea creantei.

Singura posibilitate este actiunea pe contencios-administrativ, dar nu am baza legala pentru actiune (decizie ANAF).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune anulare creanta bugetara adrianadamian2009 adrianadamian2009 Buna ziua, Reprezint o societate comericala si am primit de la ANAF o somatie si un titlu executoriu pentru o creanta, care de fapt nu exista. Am initiat ... (vezi toată discuția)
Anulare creanta judecatorie vs. tribunal adrianadamian2009 adrianadamian2009 Rugam un raspuns la urmatoarea situatie: In anul 2009, am primit de la ANAF o somatie si un titlu executoriu pentru neplata unor “obligatii de ... (vezi toată discuția)
Suspendare executare act administrativ fiscal Ovidiu Pop Ovidiu Pop buna ziua sunt in perioada unui control fiscal si astept din clipa in clipa sa mi se emita decizia de impunere prin care statul ma va obliga la o suma foarte ... (vezi toată discuția)