Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Executare silita ANAF fara decizie de impunere
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Executare silita ANAF fara decizie de impunere

Am urmatoarea speta:

ANAF a emis si transmis societatii noastre o somatie si un titlu executoriu pentru o suma nereal datorata.

Am introdus la Judecatorie o contestatie la executare si a fost admisa definitiv si irevocabil de Tribunal.

Creanta insa nu a fost anulata si ANAF a emis o noua somatie si un nou titlu executoriu (practic am intrat intr-un cerc vicios).

Cum pot initia o procedura a plangerii prelabile si/sau actiune in instanta pe contencios-administrativ pentru stingerea creantei, daca ANAF nu a emis nici o decizie de impunere / accesorii etc.?
Contestatie la titlu si la executare , la judecatorie.
Formulati contestatie la executare impotriva noilor acte emise de Anaf.
Multumesc pentru raspuns.

Am deja opt contestatii pe aceeasi cauza. Am castigat pe exceptia autoritatii de lucru judecat. Toate instantele (judecatoria) au motivat, pe buna dreptate, ca in cadrul contestatiei la executare se judeca procedural si nu pe titlu pentru anularea creantei.

Singura posibilitate este actiunea pe contencios-administrativ, dar nu am baza legala pentru actiune (decizie ANAF).