Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parcheaza in fata portii mele
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parcheaza in fata portii mele

Buna ziua,
Sper ca ma puteti ajuta intr o problema:
Locuiesc la curte, am 2 masini, spatiul din fata curtii masoara cam 12 m incap perfect cele 2 masini,vis a vis de mine locuiesc cu chirie de ceva vreme niste baietii si fete , au 6 ,7 masini cu acelasi nr de inamtriculare tind sa cred ca este vreo firma,putin ma intereseaza cine sunt ce fac, dar isi parcheaza masinile in fata portii mele blocand tot trotuarul inclusiv portile de acces auto, i am rugat de n ori sa numai parcheze in fata portii mele pt ca am si eu nevoie sa parchez masina si sa scot masina din curte si nici un rezultat, azi am primit drept raspuns " E spatiu public parcam unde vrem cand vrem nu ne zici tu ce sa facem suna la primarie politie tractari auto sa vz ca asa e " sau s a intamplat de n ori situatia ca la mine in poarta sa fei parcate 2 masini de ale lor iar la ei in poarta loc liber , intrebandu i de ce nu parcheaza la ei in poarta fiind loc liber au raspuns " pai parcam si noi in poarta si la tine in poarta ca avem multe masini" De foarte multe ori am iesit pe poarta si si-au parcat masinile in poarta mea desi locul din fata portii lor era liber, intreband dc nu parcheaza acolo ? au raspuns 'pai ce scrie undeva ca n am voie sa parchez aici ai acte pe trotuarul asta? e spatiu public, parchez unde vreau "
Ce pot face? mentionez ca trotoarul din fata portii mele am obligatia iarna sa dau zapada de pe trotuar ,vara sa l matur ,spal , le am si zis daca tot parchezi macar da zapada, nu yo dau la lopata si dupaia vii tu si ti pui masina.
Cui sa ma adresez am vreun drept ca pot parca yo pe trotuarul acela din fata portii mele ca mi bl;ocheaza caile de acces auto ??? Sa sun la politie,primarie,exista vreo lege cu parcarea?
Ce voi face de azi inainte poze ca mi blocheaza caile de acces si ca nu lasa un metru distanta intre gard si trotuar. Dar am dreptul sa chem politia? Se face ceva? Ce drepturi am in tara asta???? ca obligatiunii am destuleX-(
shankarlove a scris:

au 6 ,7 masini cu acelasi nr de inamtriculare

1-Conform norme in vigoare ,nu pot exista 2 auto cu numar identic de inmatriculare
Daca doriti sa solutionati problema cu eliberatul spatiului aferent proprietatii dvs ,sesizati oficial aspectul existentei a 6-7 masini cu acelasi numar de inmatriculere si autoritatea competenta in domeniu va dispune cercetari si eventual retinerea acestora
2-In situatia in care va este blocat accesul catre proprietatea dvs,aveti dreptul sa sesizati oficial politia responsabila
Nu cred ca au acelasi nr. de inmatriculare ; poate doar literele .
Chemati militienii ! Art. 143 , (d) ” Se interzice staționarea voluntara a vehiculelor : ... în dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice . ” HG 1391 / 2006 , regulamentul de aplicare a OU 195 / 2002 , (www.politiaromana.ro ) . Adica in dreptul portii (lor) d-voastra nu au voie sa opreasca . Restul trotuarului este proprietate publica . Oricum , drepturile ar fi trebuit sa le cunoasteti , fiind sofer .
IonPopescu-B, utilizator
Au acelasi nr . , probabil sunt pe firma , nu ma intereseaza masinile si nr de inmatriculare , ci faptul ca eu nu pot sa parchez masina in fata portii mele pt ca deja e ocupat trotuarul de masinile lor si culmea daca suni la poarta sa rogi sa elibereze locu nici nu rasp sau mi a rasp odata unu dintre indivizi spunandu mi ca mai asteptati 2 3 ore pana vine cu cheile de la masina aia ca acum nu e acasa si imaginati va ca mi blocheaza portiile mari de la ora 7:00 ,ora 9:00 adica dim si pe unde sa scot masina din curte s o teleportez? Mentionez ca sunt foarte nepoliticosi azi le am zis ca au blocat accesul la portii pe la ora 9:30, cand au venit cei de la distrigaz pt ca a fost o mica problema cu gazele , aia cu gazele au lasat masina in mijlocul strazii , si au zis dar nu i adevarat n am blocat nici o poarta adica ma mint si in fata, spun asta ca doamne fereste ambulanta nu are acces nimic daca se intampla ceva tre sa te bagi dupa masinile lor sa intrii in curte
Nu am nici un semn pe porta mare unde sa scrie " parcare auto" sau "garaj" etc dar se vede cu ochiul liber ca pe portile alea imi scot masina si bag masina in curte. Are vreo legatura lipsa unor indicatoare de acest fel , daca chem politia pt blocarea cailor de acces , tre sa fac si dovada? cu o poza ceva nu? ca poate pana vine politia dispare masina din poarta
Chiar daca apartin unei societati comerciale,legal nu pot detine 6-7 masini diferite ,numar identic de inmatriculare
Pentru solutionare ,eventual sanctionare solicitati oficial politia responsabila