Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract cu clauza de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract cu clauza de intretinere

am mers cu bunica mea la un notar unde am facut un contract de intretinere. acest act este valabil in situatia in care bunicul este mort, iar bunica nu a realizat succesiunea? poate fi atacat acest contract de catre matusa mea?(aceasta fiind mostenitoarea legala, mentionez ca mama mea a fost infiata de catre altcineva)
Imobilul este bun propriu al bunicii?! Daca da nu este nicio problema. Daca imobilul era bun comun cu bunicul trebuia facuta succesiunea dupa el. Contractul nu se poate desfiinta Decat daca nu se presteaza intretinerea.
imobilul este bun comun al bunicilor, deci daca nu este facuta succesiunea dupa bunicul meu care este decedat, acest act poate fi atacat de catre matusa mea?
Bunica dvs nu putea sa va transmita dreptul de proprietatea asupra intregului apartament pentru ca nu era singurul proprietar.