Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinta apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinta apel

Sentinta data in apel poate fi definitiva si irevocabila?
Hotararile instantei de fond se numesc sentinte.
Hotararile pronuntate de instantele de apel se numesc decizii.
Hotararile pronuntate de instantele de apel sunt definitive de la data pronuntarii si pot ramane si irevocabile daca nu au fost atacate cu recurs in termenul prevazut de lege, deci prin nerecurare.
.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat