Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... de la ce data incepe sa curga perimarea Dosarului ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

de la ce data incepe sa curga perimarea Dosarului civil ?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
- un dosar penal s-a dat in pronuntare la data de 20.02.2018,
- hotararea /Apel s-a pronuntat la data de 06.03.2018
- s-a depus Cerere pentru comunicare hotararea /Apel la data de 24.05.2018
- hotararea /Apel s-a comunicat la data de 27.05.2018.

Iar un alt proces civil a fost suspendat,
conform art.244 pct.1 vechiul Cod procedura civila,
din cauza ca pe rol era Dosarul penal.

Va rog frumos sa imi spuneti:
- de la ce data incepe sa curga perimarea Dosarului civil ?
de la data pronuntarii hotararii penale ?
sau
de la data comunicarii hotararii penale ?
sau de la data cand a ramas irevocabila hotararea penala ? /adica dupa Termenul de recurs este de 15 zile de la comunicarea hotărârii penale ?

oanaportar, utilizator
Termenul de perimare in acest caz incepe sa curga de la data la care hotararea a ramas definitiva (hotarare pronuntata in ultima cale de atac). O hotarare devine definitiva de la data expirarii termenului de exercitare a caii de atac sau de la pronuntare (art. 634 alin. (2) C.proc.civ.)
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Procesul civil este tocmai din 2010,
iar procesul penal este din 2012.

Acum, la procesul civil,
se aplica vechiul Cod procedura civila ?

Termenul de perimare in acest caz - cat este ? - 6 luni sau 1 an ?

In cazul de fata, pe Ecris,
in ziua in care a fost pronuntata hotararea,
scrie si ca hotararea penala este definitiva.

Dar la suspendare se spune ca
suspendarea va putea exista pana cand hotararea a devenit irevocabila.

Ce parare aveti ?
Cum este corect ?

Ca procesul sa nu fie perimat

1. - se ia in calcul:

- data cand hotararea este definitiva sau irevocabila ?

2. - se ia in calcul:

termenul care incepe de la data pronuntarii hotararii +
+ 15 zile /pentru Termenul de Recurs - care nu s-a mai facut
+ 6 luni ? sau 1 an ?

daca procesul civil e guvernat de vechiul cod civil se aplica termenul de perimare prevazut in vechiul cod, care e de 1 an. la suspendare spune ca se suspenda pana la ramanrea irevocabila a hotararii, fiindca pe vechiul cod se folosea acea notiune. pe noul cod se foloseste doar notiunea de definitiva.

hotărâre irevocabilă, hotărâre judecătorească care nu este susceptibilă de a fi atacată cu recurs. Au acest caracter: a) hotărârile date în primă instanţă, fără drept de apel, nerecurate; b) hotărârile date în primă instanţă, care nu au fost atacate cu apel; c) hotărârile date în apel, nerecurate; d) hotărârile date în recurs, chiar dacă prin acestea s-a soluţionat fondul pricinii; e) orice alte hotărâri care, potrivit legii, nu mai pot fi atacate cu recurs.