Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul de crestere a copilului

Buna ziua. Am fost in concediul de cresterea copilului pana pe data de 03.12.2012, iar sotia mea este insarcinata din nou, urmand sa nasca pe data de 03.04.2013 si as dori sa intreb daca mai pot beneficia din nou de concediu.
Da
multumesc.
1. Daca dupa 03.12.2012 a reluat activitatea adica a obtinut venituri din salarii atunci va putea beneficia de CCC2.

2. - Cele 12 luni luate in calculul indemnizatiei pentru CCC2 sunt mai 2012 - aprilie 2013.
- In aceste 12 luni avut/va avea luni cu indemnizatie pentru CCC1, luni cu salariu si luni cu indemnizatie pentru concediul de maternitate (sarcina = prenatal).
- In aceasta situatie este posibuil ca indemnizatia pentru CCC2 sa fie mai mica decat indemnizatia pentru CCC1.
buna seara.
Eu lucrez in politie si in CCC1 am avut o indemnizatie de 1000 data de la stat si suma de 700 ca norma de hrana de la politie. daca intru acum in al doilea concediu si optez pentru 2 ani cei 700 pentru ordinul de hrana se cumuleaza cu cei 1200 sau voi lua doar 1200? Va multumesc.
In cazul CCC cu o durata de 2 ani, indemnizatia maxima care se poate primi este de 1200 lei ... Prin urmare, norma de hrana se va lua in calcul pentru urmatoarea indemnizatie.