Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Categorii de membrii ai asociatiei
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Categorii de membrii ai asociatiei

pot activa doar cu membrii fondatori, membrii voluntari si onorifici intr-o asociatie? Ultimele 2 categorii neavand drept de vot?
Da. Asta inseamna ca nu doriti sa primiti nici o alta persoana in randul membrilor cu drept de vot in asociatie, nici sa participe la stabilirea deciziilor si a strategiei asociatii pentru urmatorii ani. Daca credeti ca astfel va atingeti scopul si obiectivele asociatiei, e in regula.
george-neagu, moderator
va multumesc, sper sa nu am probleme
OG 26 / 2000 prevede: Art. 21
(1)Adunarea generală este organul de conducere, alcătuit din totalitatea asociaţilor.
Unii interpreteaza acest text in sensul ca este unul imperativ, de la care nu s-ar putea deroga prin Statut, si care ar insemna ca toti membrii asociatiei sunt de drept membri ai Adunarii Generale si, mai mult, corelat cu alte texte, ca ar avea toti drept de vot, tinand cont si de spritul institutiei "asociatiei", ca structura democratica, opus celui al fundatiei, unde conteaza vointa fondatorului sau fondatorilor, indiferent daca si cate alte persoane se mai implica ulterior in ONG....
Este o interpretare cam extrema dar a aparut in practica si prin urmare, pentru a va pune la adapost de asemenea interpretare, e bine sa se precizeze expres in Statut ce drepturi si obligatii au fiecare categorie de membri, si sa scrie numai la categoria "membri fondatori" ca au drept de vot, de a alege si a fi alesi in organele asociatiei... si / sau sa se scrie la celelalte categorii ca pot participa fara drept de vot la sedintele AG si ca nu pot fi alesi in Consiliul Director...
Cine vrea sa "sufle in iaurt" pune chiar o precizare expresa in Statut in genul ca "numai membrii ___________ [categoria sau categoriile...] sunt membri propriu-zisi, avand totalitatea drepturilor si obligatiilor prevazute de lege si de prezentul Statut, incluzand dreptul de vot, de a alege si a fi ales in organele asociatiei".
Prin asa o prevedere se explica intentia ca, desi se utilizeaza tot termenul "membru" si pentru alte categorii, acestea sunt un fel de simpatizanti, de persoane afiliate care nu sunt "asociati" in sensul legii, nu trebuie mentionati in Actul Constitutiv si Statut, nu fac parte din AG sau nu au drept de vot ( deci sunt ca niste invitati....), nu aleg si nu pot fi alesi in organe decat atunci cand legea permite alegerea unor nemembri ( ex. anumit procent din membrii CD pot fi persoane din afara asociatiei, si deci cu atat mai mult si persoane din categorii inferioare de "membri").
Asemenea distinctii se fac si cand nu e vorba de a pastra calitatea de membri "full" doar fondatorilor, ci si cand nici macar nu exista categoria "membri fondatori", dar se doresc niste trepte, ex. "membri activi" cei cu drapturi depline, inclusiv de vot, de a alege si a fi alesi etc. , apoi "membri aderenti" care nu au drept de vot, de a alege si a fi alesi, dar au alte drepturi, limitate, si eventual alte categorii gen "membri simpatizanti", "membri onorifici", "membri sustinatori" dupa cum vrea Asociatia sa isi defineasca...
E bine totusi sa nu ai prea multe categorii, ca se complica structura organizatorica si procedurile si poate deveni nepractic...
Se mai considera asa, ca uzanta in domeniu, ca legea nu impune - sa fie o proportionalitate intre depturi si obligatii - adica daca o categorie de membri are drept de vot si alta nu, atunci cei fara drept de vot sa nu aiba obligatia sa plateasca acelasi nivel de cotizatie ca cei cu drept de vot.... Se accepta totusi unele privilegii pentru fondatori, ca rasplata a faptului ca au avut ideea si au facut primii pasi, de exemplu sau aiba drept de vot cu pondere mai ridicata ca altii deveniti ulterior membri, sau sa fie scutiti de cotizatie sau sa aiba nivel mai redus de cotizatie, sau sa fie nevoie de majoritati mai largi pentru adoptarea de hotarari de sanctionare a lor... insa nu pot fi protejati la modul absolut, de genul sa nu poata demisi din functiil avute in orgenele asociatiei sau exclusi in asociatie sau sa aiba drept de veto, ca devine situatia incompatibila cu spiritul, cu ideea de "asociatie" desi, neexistand text legal expres, e loc de interpretari si controverse cat e nivelul minim de "democratie" acceptabil pentru o asociatie ca sa se considere o manifestare a dreptului constitutional de libera asociere si sa beneficieze de facilitatile legale create de stat in acest scop...