Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie in calitate de invinuit sau faptuitor - ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie in calitate de invinuit sau faptuitor - lamurirea calitatii, diferenta

Care este diferenta dintre un invinuit si un faptuitor?
Invinuit este cel fata de care s-a inceput urmarirea penala, faptuitor este cel fata de care doar se fac cercetari, inculpat este cel fata de care s-a pus in miscare actiunea penala.
Faptuitorul este in realitate un suspect, un presupus faptuitor pentru ca daca il numesti faptuitor deja este dovedit.
In sfarsit, codul de procedura penala este din regimul comunist...si atunci toti erau vinovati...
Eu de cate ori vorbesc de un nevinovat cu organul de ancheta il numesc suspect si nicidecum faptuitor deoarece se incalca prezumtia de nevinovatie.
Doar daca stiu ca va recunoaste fapta ii las cu faptuitorul...conform legii din regimul comunist...

Impotriva invinuitului exista in general niste probe in acuzare care permit invinuirea oficiala, insa cat de puternice sunt probele va ramane de vazut...in fiecare caz in parte, deoarece se poate apara si poate solicita contraprobe in aparare prin care sa combata probele din acuzare.