Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... condamnare anulata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

condamnare anulata

O persoana a fost acuzata ca a comis un delict penal. Dupa o judecata sumara, rapida este condamnata la 60 zile, munci sociale. Fara sa i se motiveze de ce anume, nu i se permite sa se apere sau sa prezinte vreuna din, probele materiale, marturia unui politist sau inscrisuri propuse. Oricare dintre ele ar putea dovedi ca este acuzat pe nedrept, ca denuntia este falsa.
La recurs, instanta superioara tine cont de toate si printr-o sentinta definitiva (fara drept de recurs), anuleaza tot ce sa facut pana in acel moment; procedura, judecata, sentinta.
Dicteaza ca trebuie sa se faca totul din nou, "incepand de la zero", si ca trebuie sa se tina cont de probele, marturiile si inscrisurile propuse de cel denuntat.
Care este statul acestei persoane din punct de vedere legal; vinovat, nevinovat, acuzat, suspect, etc?
cuziamusia, utilizator
din termenii enumerati de dvs as alege suspect fiindca se va relua cercetarea judecatoreasca la instanta de fond si beneficiaza de prezumtia de nevinovatie.
athe a scris:

din termenii enumerati de dvs as alege suspect fiindca se va relua cercetarea judecatoreasca la instanta de fond si beneficiaza de prezumtia de nevinovatie.

multumesc. deci persoana nu poate fi numita "condamnat" si nu poate fi considerata vinovata.
Apropo, uitasem; ca cercetarea, etc, trebuie sa o faca o alta instanta incepand de la zero.
cuziamusia, utilizator
Expresia "incepand de la zero " este putin derutanta....nu se intelege daca dosarul va fi trimis la organul de urmarire penala pentru completarea probatoriului sau se retrimite la instanta de fond.
Daca se retrimite la organul de urmarire penala respectiva persoana poate sa fie faptuitor, invinuit sau inculpat...nicidecum suspect.
Daca se retrimite la instanta de fond este inculpat.
Dar nicidecum nu o sa fie condamnat, atat timp ce nu s-a stabilit vinovatia printr-o hotarare judecatoreasca definitiva.
2007_rozi a scris:

Expresia "incepand de la zero " este putin derutanta....nu se intelege daca dosarul va fi trimis la organul de urmarire penala pentru completarea probatoriului sau se retrimite la instanta de fond.
Daca se retrimite la organul de urmarire penala respectiva persoana poate sa fie faptuitor, invinuit sau inculpat...nicidecum suspect.
Daca se retrimite la instanta de fond este inculpat.
Dar nicidecum nu o sa fie condamnat, atat timp ce nu s-a stabilit vinovatia printr-o hotarare judecatoreasca definitiva.
[/q

iertati-mi exprimarea, va rog. nu cunosc termenii de specialitate.
Deci, in timpul cercetarii se ia in considerare doar plangerea penala si se ignora cu desavarsire probe materiale, marturiile unor politisti si documente, care dovedeau nevinovatia invinuitului.
In timpul judecatii judecatorul nu admite prezentarea lor, fara sa motiveze in vreun fel de ce se opune.
Acuzatul neaga acuzatia, se declara nevionvat, dar nu se poate apara si este condamnat.
Dupa judecarea recursului, in sentinta definitiva, s-au declarat nule, sentinta din prima instanta, judecata si cercetarile si sa dispus transferul dosarului, refacerea lui incepand de la zero, de catre alt organ de urmarire penala diferit si o noua judecata, in alta judecatorie, cu alt judecator, cu mentiunea expresa ca probele propuse de aparare, sa fie luate in considerare.

deci se poate numi invinuit.
cuziamusia, utilizator