Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Imprumut masina pe durata determinata - felul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Imprumut masina pe durata determinata - felul contractului

Pot sa-i imprumut cuiva masina pe o porioada de 5 ani?cum pot sa fac sa am siguranta ca aceasta plateste impozitul aferent acestei masini si eventualele amenzi?POT SA FAC ASTA LEGAL?Ce urmari ar putea avea acesta actiune?
Incheiati un contract de comodat daca II dati folosinta gratuita a autoturismului, insa tot dvs ca proprietar aveti obligatia sa platiti impozitul. Daca doriti sa obtineti un venit de pe urma folosintei inchiriati autoturismul.
Amenda este aplicata soferului impotriva caruia se constata si se incheie PV contraventie
Eu plec din tara si nu am pretentii materiale de pe urma imprumutului,dar vreau doar legal sa am acoperire pentru impozit si amenzi si asigurare.Cum pot sa-mi iau masurile astea legal ?
Excepţie situaţia în care şoferul norocos uita de rovignete în afara oraşului, atunci marinimosul proprietar va avea câteva surprize
Depinde de cata buna-credinta manifesta viitorul comodatar! Daca aveti rabdare, gasiti o sumedenie de discutii purtate pe aceasta tema.Una de exemplu aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
nucu$, utilizator