Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... adoptie in familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

adoptie in familie

buna,o prietena de-a mea sa casatorit,ea are un baiat de 15 ani la care nu are tata,nu a vrut sa-l recunoasca.am vorbit cu ea zilele trecute si mi-a zis ca sotul ei ar fi de acord sa se treaca in dreptul tatalui. problema e ca nu stiu ce sa faca si cum. imi puteti da o parere sau un sfat,va multumesc.
Pai numai prin adoptie ar putea, sa ia legatura cu cei de la DGASPC, ei asista familia pe perioada procesului de adoptie.
Mai important mi se pare ca baiatul sa fie de acord. Mama e casatorita de mult, copilul are o relatie buna cu sotul mamei ?