Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Bebe de 6 luni nu a fost recunoscuta de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Bebe de 6 luni nu a fost recunoscuta de tata la nastere. ...

Buna ziua!
Bebe de 6 luni nu a fost recunoscuta de tata la nastere ( nefiind casatoriti , fetita este pe numele meu si liniuta la tata ). Mentionez ca suntem despartiti dinainte sa se nasca copilul. Actualul sot ( casatoriti legal ) doreste sa treaca copilul pe numele lui. Bineinteles vrem varianta cea mai sigura, in instanta. Dupa hotararea judecatoreasca mai poate fi contestata decizia de catre tatal biologic? Ma tem ca vrea sa se razbune pe mine prin copil. Cam cat ar costa tot procesul si cat ar dura?

Multumesc
madalina.b@hotmail.com, utilizator
Daca apuca sa adopte copilul pana ca tatal biologic sa il recunoasca, nu mai are ce sa faca.
Mergeti pe muteste sa nu afle ca va fi adoptat, altfel daca il recunoaste, veti avea nevoie de acordul lui pt adoptie.
Luati legatura cu dgaspc ca ei va asista pe parcursul procesului.
Nu ar fi rau sa aveti avocat.
Adoptia se face in interesul copilului, dvs trebuie sa fiți sigura ca vreti asta pt ca adoptiile nu se desfac decat tot in interesul copilului, f greu.
Bună dimineața,nu se poate adopta foarte simplu un copil mai ales daca tatăl biologic trăiește și nu știe de existența lui,mama o să trebuiască să de-a o declarație pe proprie răspundere că nu cunoaște pe tatăl copilului,doamna îl cunoaște și se comite i ilegalitate chiar daca e într-un scop nobil,mai mult tatăl biologic oricând poate acționa în judecată atât pe mama cât și instituțiile statului,poate invoca faptul că nu a știut și poate cere tăgadă paternității in instanta cu test ADN.E o speță unde doar un avocat specializat in adopții poate da un sfat pertinent.Mersul pe mutește nu merge pentru că se încalcă inclusiv drepturile copilului,de a cunoaște tatăl biologic și drept de pensie alimentara.Care aparține minorului nu mamei.Un an nou fericit va doresc și să auzim numai de bine în speța aceasta

gi-jane2 a scris:

Daca apuca sa adopte copilul pana ca tatal biologic sa il recunoasca, nu mai are ce sa faca.
Mergeti pe muteste sa nu afle ca va fi adoptat, altfel daca il recunoaste, veti avea nevoie de acordul lui pt adoptie.
Luati legatura cu dgaspc ca ei va asista pe parcursul procesului.
Nu ar fi rau sa aveti avocat.
Adoptia se face in interesul copilului, dvs trebuie sa fiți sigura ca vreti asta pt ca adoptiile nu se desfac decat tot in interesul copilului, f greu.

Tatăl cunoștea faptul că e copilul lui? Și nu dorește să îl recunoască?

Manuela Rășină, administrator

Stie de existenta copilului doar ca nu il interesează. Si de aceea eu si actualul sot dorim sa o trecem pe numele lui. Fetita are pe certificat liniuta.
Manuela Rășină, administrator
E și mai bine,îl amenințați că depuneți cerere de proces pentru pensie alimentara și e posibil să își de-a acordul pentru adopție așa se rezolva tot și nu mai are nici o șansă de atac pe viitor.Problema e că știe și poate recunoaște oricând copilul și peste 10 ani,testul ADN nu minte.Incercati cu calm să vorbiți cu tatăl copilului și mai ales că nu vrea sa o recunoască să faceți în așa fel să își de-a acordul pentru adopție și scăpați de belele
Manuela Rășină, administrator