Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare mijloc fix
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare mijloc fix

O soc.a vandut in luna dec.2012 un mijloc fix-auto-la o persoana juridica-cu factura.
In ianuarie 2013 soc.cumparatoare se razgandeste si returneaza mijl.fix.S-a facut factura de retur de soc.vanzatoare.
Care este monografia ?Soc.ce tine contabilitatea firmei (vanzatoare) a inregistrat in contul1174 factura de retur din ianuarie.Este corect?Societatea nu a trecut la impozit venit incepand cu 01.02.2013.
Contul 1174"Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile".
Emiterea a doua facturi eu nu le pot considera corect incadrate la erori contabile.A avut loc o livrare totusi.
Sau poate este ceva ce nu prind eu.Nu inteleg folosirea contului 1174.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
La pct.63 alin.(3) din ANEXA la OMFP 3055/2009, se mentioneaza ca unele erori includ si
"interpretari gresite a evenimentelor". Corectarea acestor erori ,aferente exercitiilor financiare precedente,pot fi efectuate pe seama rezultatului reportat.
Pai care este interpretarea gresita?Scuzati-ma,dar chiar vreau sa inteleg.
Nu considerati ca a fost creat un profit artificial in anul 2012 si ca se va crea,la fel, o pierdere artificiala in anul 2013,daca se face doar o stornare,in ianuarie 2013, a operatiunilor din decembrie 2012,dupa cum sugerati ?
Mai sus spuneam ca,la pct.188 -3 din ordinul 3055 este vorba doar de stocurile de marfa?.Asta intrebam prin extindere,se poate considera si la mijl.fix?