avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 913 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare mijloc fix
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare mijloc fix

O soc.a vandut in luna dec.2012 un mijloc fix-auto-la o persoana juridica-cu factura.
In ianuarie 2013 soc.cumparatoare se razgandeste si returneaza mijl.fix.S-a facut factura de retur de soc.vanzatoare.
Care este monografia ?Soc.ce tine contabilitatea firmei (vanzatoare) a inregistrat in contul1174 factura de retur din ianuarie.Este corect?Societatea nu a trecut la impozit venit incepand cu 01.02.2013.
Cel mai recent răspuns: radumuresan , utilizator 09:54, 29 Martie 2013
Contul 1174"Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile".
Emiterea a doua facturi eu nu le pot considera corect incadrate la erori contabile.A avut loc o livrare totusi.
Sau poate este ceva ce nu prind eu.Nu inteleg folosirea contului 1174.
Ultima modificare: Joi, 28 Martie 2013
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
La pct.63 alin.(3) din ANEXA la OMFP 3055/2009, se mentioneaza ca unele erori includ si
"interpretari gresite a evenimentelor". Corectarea acestor erori ,aferente exercitiilor financiare precedente,pot fi efectuate pe seama rezultatului reportat.
Pai care este interpretarea gresita?Scuzati-ma,dar chiar vreau sa inteleg.
Nu considerati ca a fost creat un profit artificial in anul 2012 si ca se va crea,la fel, o pierdere artificiala in anul 2013,daca se face doar o stornare,in ianuarie 2013, a operatiunilor din decembrie 2012,dupa cum sugerati ?
Mai sus spuneam ca,la pct.188 -3 din ordinul 3055 este vorba doar de stocurile de marfa?.Asta intrebam prin extindere,se poate considera si la mijl.fix?

Alte discuții în legătură

Eroare bilant 30.06.2011 demiankiki demiankiki Buna ziua Saptamana trecuta am depus bilantul si azi m-au sunat de la finante sa ma anunte ca s-a prelucrat bilantul depus dar cu ... (vezi toată discuția)
Corectare eroare contabila szellm szellm Buna ziua, as dori sfatul dvs ptr a solutiona o eraore contabila descoperita acum, azi, care provine din anul 2013 , si care se continua si in acest ... (vezi toată discuția)
Storno cheltuiala simoponea simoponea Buna ziua! AM o cheltuiala de 5000 ron din 2011 pe care trebuie sa o stornez in 2013. Contul de cheltuiala este 0 in 2013, o inreg pe 1174? Si modific 101? (vezi toată discuția)