Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj?

Buna ziua,
in perioada 18 septembrie 2009-05 octombrie 2011, am fost angajata intr-o firma dar in aceasta perioada am avut 6 luni concediu medical dupa cum urmeaza: 6 aprilie 2010-2 iulie 2010; 14 septembrie 2010-30 septembrie 2010; 1 august 2011-30 septembrie 2011, din 5 octombrie depunandu-mi demisia.
in 28 noiembrie 2011 m-am angajat intr-o alta companie unde am lucrat pana la 5 octombrie 2012 si am avut medical din 26 iunie 2012-27 septembrie 2012, plecand si de-acolo prin demisie.
m-am reangajat intrun alt loc in 15 noiembrie iar in 5 decembrie mi-am dat demisia deoarece angajatorul nu platea salariile!!!
si m-am mai angajat in 4 februarie 2013 unde am stat doar pana in 7 februarie inclusiv, lucrand pentru acest angajator vreo doua luni inainte de intocmirea CIM-lui si neplatindu-mi niciun ban! Si alti salariati sunt in aceiasi situatie ca mine!
Va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la ajutor de somaj deoarece atat in decembrie cat si in februarie CIM-ul mi s-a inchis cu art.31 alin. 3.
Va multumesc!
1. - Daca v-a incetat contractul individual de munca (CIM) cu art.31(3), la initiativa angajatorului, veti putea beneficia de indemnizatie de somaj daca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.
- Daca initiativa incetarii CIM va apatine dvs. nu veti mai putea beneficia de indemnizatie de somaj.

2. - In cele 24 de luni nu intra perioadele in care ati avut CIM suspendat, cu exceptia zilelor de concediu medical suportate la plata de angajator.
- Adica se scad aceste perioade din cele 24 de luni si se adauga alte perioade de dinainte de cele 24 de luni.
- Concediul medical suspenda CIM.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Este din initiativa angajatorului, acesta intocmind si o notificare prin care sunt anuntata de incetarea CIM in baza articolului mentionat. Deci ma pot prezenta luni la ANOFM pentru a-mi depune documentele necesare?
Va multumesc frumos!
Mergeti la AJOFM cu actele necesare si acolo va vor stabili si stagiul de cotizare.