Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apel sau recurs?!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apel sau recurs?!

impotriva unei hotarari privind contrestatia la executare si poprire pronuntata de judecatorie, se face apel sau recurs la tribunal?
judecatoria a dat sentinta cu apel.
merci!
Daca hotararea are la baza dispozitiile art.400 ind.1 si art.401 alin.2 din C.Pr.Civila atunci ea se da cu drept de apel
este vorba despre contestatie la executare impotriva unui titlu executoriu a unor debite persoana fizica independenta, infiintare poprire asupra pensiei
Cine a formulat contestatia?
Alin. 2 si 3 al art. 402 C.pr.civ. prevad:
(2) Hotărârea pronunţată cu privire la contestaţie se dă fără drept de apel, cu excepţia hotărârii pronunţate în temeiul art. 4001 şi al art. 401 alin. 2.
(3) Hotărârea prin care s-a soluţionat contestaţia privind înţelesul, întinderea sau aplicarea titlului executoriu este supusă aceloraşi căi de atac ca şi hotărârea ce se execută.

In opinia mea, singura cale de atac este recursul. ;)
contestatia a facut-o persoana fizica, de ce?