Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Inmatriculare masina
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Inmatriculare masina

Buna ziua,

Am cumparat o masina si intampin probleme la inmatricularea ei, cum sa procedez in acest caz :

X- era proprietarul masinii
Y-intermediarul, care a tinut masina o luna de zile fara insa a o lua in evidenta la primarie
z-cumparator

La data de 23.01 anul in curs X a vandut masina lui Y,mentionez ca X a radiat masina de la primarie si a scos certficat fiscal.
In data de 26.02. 2013 Z acumparat masina , iar in 06.03.2013 luat masina in evidenta la primarie, a fost la rar pentru autenticitate insa nu o poate inmatricula pe numele sau fara certificatul fiscal a lui Y. L-a sunat pe Y pt a ii cere certificat fiscal iar acesta i-a raspuns ca nu ii poate scoate certificat fiscal pentru ca el nu a luat masina in evidenta, insa a venit cu o propunere sa ii trimit eu prin fax fisa de inmatriculare pt a justica el ca a detinut masina in acea perioada 23.01-26.02, este posibil asa ceva?

Multumesc
In lipsa certificatului fiscal ,solutia propusa de Y nu poate sa conduca la finalizarea inmatricularii