Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... probleme referitoare la calculul consumului de apa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

probleme referitoare la calculul consumului de apa calda si apa rece

buna ziua !
am rugamintea sa imi precizati daca exista un temei legal pentru urmatoarea situatie : in cazul unui apartament contorizat din bucuresti , indiferent de consumul de apa dintr-o anumita perioada ( luna ) existan un nivel minim pentru care trebuie sa fim taxati.
Mai exact ; daca intr-o luna am consumat 2 mc/pers apa rece si 2 mc/pers apa calda,sun taxata la un consum de 5 mc/pers apa rece si 3 mc/pers apa calda .
multumesc anticipat.
Cred cai vorba de o confuzie, din ap nu declarati mc/per in urma citirii ci o cantitate(mc). Mai bine solicitati presedintelui procesu-verbal al AG in care s-a hotarat impartirea diferentei de apa pe nr persoane. Administratorul are aceasta hotarare si la consumul din ap va adauga cat revine pe persoana. Cereti-i sa va arate cum a calculat, aveti dreptul legal de a primii o explicatie.
Poate fi luat in calcul si 10% pt parti comune, conform HCGMB nr.41/14.02.2002 repartizat pe cota-indiviza, consum pc.
Datorita diferentei de clasa de precizie dintre apometrele montate in ap si cel de bransament,exista un decalaj de 25-35% nu sunt pierderi.
Norma dupa care folosim inca: 5mc/apa rece si 3,4mc/apa calda este Ordin nr.29/19N/1993 (MLPAT)
O cantitate mai mica de 15litri/zi/per. consumata, era considerata anomalie, aceasta fiind o norma sanitara minima de sanatate, conform art.74 din Ordin nr.233/2004, ordin care a fost abrogat.
V-am mentionat aceste amanunte deoarece s-ar putea sa v-ajute intr-un dialog cu adm.
Succes!
eu am o intrebare: daca o persoana consuma intr-o luna 1 mc apa rece (cititi pe apometre) si 5 mc apa calda baie si bucatarie (tot prin citire) , calculul pentru apa se face pentru 6 mc consumati indiferent daca este calda sau rece, sau costul apei calde este difera de cel al apei reci?
multumesc!:stunned:
Ps: in facutura nu este trecut decat mc apa rece si canal?
chrissttina1982, utilizator
S-a mai raspuns la aceasta intrebare, dar haideti sa mai raspundem inca o data, pentru ca observ ca se mai fac confuzii.
De obicei de livrarea apei potabile reci si a canalului se ocupa furnizorul de apa din localitatea respectiva.
Apa potabila rece + canalul (AR), in Iasi are pretul de 4,641 lei/mc;

Din cate stim, pentru a obtine apa calda (AC) avem nevoie de o cantitate de AR pe care va trebui sa o incazim printr-o metoda oarecare, iar aceasta operatiune de incalzire costa. Cat costa? Depinde in general de temperatura initiala a apei reci, precum si de temperatura finala a acesteia - acesta este coeficientul "delta t". Sigur ca pretul final mai depinde si de alti factori, insa esential pentru consumatorul final este:
- suma din factura furnizorului de apa rece pentru prepararea apei calde;
- suma din factura furnizorului de energie termica necesara pentru prepararea apei calde;

Cum spuneam mai sus, la noi acum pretul apei reci este de 4,641 la care se adauga pretul pentru incalzirea apei rei care este de aproximativ 7,00 lei/mc, deci pretul final este de 11,641 lei/mc apa calda.

Exemplul a fost dat cu situatiile preturilor la apa si energie termica din Iasi. Daca aveti alte preturi, sigur o sa va iasa un pret final/mc apa calda diferit de al nostru.
multumesc pentru rapuns, dar sincer nu sunt pe total lamurita:sorry:
In iasi, de unde s-a ajuns la 7,00 lei/mc? Pe factura Salubris pentru iulie 2010, apare "incepand cu 01.08.2010 conform HCL 294/08.07.2010 tariful este de 5,30 lei/pers/luna (TVA inclus)", astea schimba datele problemei,nu??
#-o multumesc