Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum calculez pt. salariat ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum calculez pt. salariat ?

In hotararea judecatoreasca se spune:
- se va acorda salariul brut de 3744 lei in loc d 2406 lei, incepand cu 31.08.2012 ( data angajarii ).
- se va plati contestatorului diferente de salariu rezultate din acordarea salariului brut de 3744 lei pentru intervalul 31.08.2012-27.02.2013.

Intrebare:
- incepand cu data de 01.12.2012 i se acorda si cei 7,4% ?
Daca este din sectorul bugetar, atunci i se va majora salariul cu 7,4% ... in sectorul bugetar unde lucreaza?
da, luccreaza in sistemul bugetar.
Dar instanta spune ca se acorda diferente de la salariul acordat initial pana la salariul de 3744 lei. - aceasta este o limita: salariul fix, stabilit.

Daca ar fi spus ca se acorda si majorararea de 7,4 %, atunci instanta ar fi trebuit sa spuna ca diferentele ce ar urma a fi platite ar fi fost pana la salariul de 3744 lei majorat cu 7,4 %.
Majorarea salariului cu 7.4% opereaza in virtutea legii ... prin urmare, acel salariu este de 3744 lei pana la luna decembrie , dupa care se majoreza cu 7.4 % ..
curioasa speta !

( citat:
domnul freeelis spune ca: Majorarea salariului cu 7.4% opereaza in virtutea legii

atunci, de ce instanta nu a spus ca incepand din 01.12.2012 se acorda alt salar: de 3744 lei + 7,4%,
si ca tot de la aceasta data diferentele ce urmeaza a i se acorda salariatului respectiv sunt mai mari: pana la 3744 lei + 7,4% ?

instanta a spus sa i se acorde doar 3744 lei pentru tot intervalul 31.08.2012-27.02.2013.

in consecinta, cum poate cristian.negru sa-i acorde acelui salariat un salariu si diferente salariale peste hotararea judecatoreasca ?
in final, care este raspunsul corect ?