Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum calculez diferentele salariale in baza hotararii ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum calculez diferentele salariale in baza hotararii judecatoresti ?

In hotararea judecatoreasca se spune:
- se va acorda salariul brut de 3744 lei in loc de 2406 lei, incepand cu 31.08.2012 ( data angajarii ).
- se va plati contestatorului diferente de salariu rezultate din acordarea salariului brut de 3744 lei pentru intervalul 31.08.2012-27.02.2013.

Intrebare:
- daca instanta a stabilit deja salariul brut pe toata perioada, atunci incepand cu data de 01.12.2012 i se acorda salariatului si majorarea de 7,4% prevazuta de lege ( ca reintregire a salariilor) ?
- daca da, atunci, din 01.12.2012 se acorda salariatului si diferente de salariu calculate de la salariul 2406 lei initial acordat si pana la salariul brut de 3744 leimajorat cu 7,4% ?

Eu nu inteleg de ce va raportati la 01.12.2012
pt. ca de la data de 01.12.2012 salariatul a cerut si majorarea de 7,4 % a salariului brut stabilit de instanta.
Pt. ceilalti salariati li s-a calculat majorarea prevazuta de OUG nr.19/2012.

Intrebarea este:
daca instanta i-a stabilit deja un salariu fix, o suma fixa, dar si diferentele exacte ce i se cuvin, de la 01.12.2012 i se mai poate acorda salariatului si acea majorare de 7,4 % ?