Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata drepturi salariale - castigate in instanta ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata drepturi salariale - castigate in instanta ?

- salariul brut /28.02.2013 - a fost de 3744 lei
- instanta a dispus ca:
1. - "incepand cu 28.02.2013 salariul brut va fi de 3744 lei la care se va adauga majorarea de 7,4 % prin aplicarea dispozitiilor art.1, litera b din OUG nr.19/2012."
2. - se vor plati salariatului "diferentele salariale nete aferente unui brut lunar de 277 lei, pentru perioada 28.02.2012-28.06.2013."

Asta ce inseamna ?
1. - ca incepand din 28.02.2013, salariul brut va deveni 3744 lei + 277 lei /in fiecare luna
sau
2. - ca aceasta diferenta de 277 lei - va fi platita doar pt. perioada 28.02.2012-28.06.2013 ?

Va rog un raspuns in ceea ce privesc urmatoarele probleme:
1. - Exista o contradictie in dispozitivul hotararii, intre pct.1 si pct.2, in ceea ce priveste care va fi cuantumul salariului brut ?
2. - In plus, exista si o greseala in hotarare, intrucat acea majorare de 7,4 % se acorda cf. art.1, litera b din OUG nr.19/2012, se acorda doar din 1 decembrie 2012, nu din 28.02.2012 ?

Cf. Art. 1. din OUG nr.19/2012 - se prevede ca:
(1)Cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare de care beneficiaza personalul platit din fonduri publice se majoreaza in doua etape, astfel:
b) cu 7,4%, incepand cu data de 1 decembrie 2012, fata de nivelul acordat pentru luna noiembrie 2012

3. - toate acestea sunt motive de indreptare eroare materiala sau motive de recurs ?
4. - Cererea de indreptare sau Cererea de recus
- se formuleaza de la data primiri Certificatului de grefa, adus de salariat,
sau de la data cand se va primi = data cand va fi comunicata hotararea, de la instanta ?

1. Potrivit dispozitivului instantei , de la 28.02.2013 salariul brut va fi de 3744 lei + 7,4% x 3744 = 4021 lei brut

2. Pentru perioada 28.02.2012-28.06.2013 se va mai plati in plus diferenta de 277 lei/luna, adica 277 lei/luna x 4 luni = 1108 lei
Totusi, cum se poate majora salariul brut de 3744 lei cu 7,4% incepand din 28.02.2012,
odata ce, conform actului normativ = OUG nr.19/2012, cresterea cu 7,4% ce se aplica abia din 1 decembrie 2012 ?

Art. 1. - din OUG nr.19/2012:

(1)Cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare de care beneficiaza personalul platit din fonduri publice se majoreaza in doua etape, astfel:

a) cu 8%, incepand cu data de 1 iunie 2012, fata de nivelul acordat pentru luna mai 2012;

b) cu 7,4%, incepand cu data de 1 decembrie 2012, fata de nivelul acordat pentru luna noiembrie 2012

Asadar, ce raspuns pot primi la cele 4 intrebari /puncte de mai sus ?
Care a fost obiecul actiunii ?
litigiu de munca - actiune in pretentii banesti - in sensul:
1.- de a se majora salariul brut de 3744 lei cu 7,4%, adica obligarea la plata sumei de 277 lei lunar, cu titlu de diferenta de salariu, de la data de 27.02.2013 si pana la pronuntarea hotararii.
2. - modificare CIM si Act aditional in sensul modificarii salariului brut cu acea majorare.

Intrebarile sunt si urmatoarele:
1. - daca s-a cerut majorarea de la data de 27.02.2013 si pana la pronuntare = 28.06.2013, inseamna ca aceasta majorare de acorda doar pt. aceasta perioada = pt. perioada ceruta ?
sau, avand in vedere ce a dispus instanta ( mai sus) se plateste si in continuare, dupa data de 28.06.2013 ?
2. - sumele castigate in instanta se platesc procentual sau toata suma odata ?
1. - daca s-a cerut majorarea de la data de 27.02.2013 si pana la pronuntare = 28.06.2013, inseamna ca aceasta majorare de acorda doar pt. aceasta perioada = pt. perioada ceruta ?
sau, avand in vedere ce a dispus instanta ( mai sus) se plateste si in continuare, dupa data de 28.06.2013 ?

Majorarea salariului se va face cu data de 28.02.2013, asa cum bine a decis instanta si cum v-am postat n mesajul precedent.
Pentru perioada respectiva se va plati diferenta de salariu de la 3744 la 4021 lei.

Dupa data de 28.06.2013 , salariul dvs va ramane 4021 lei brut daca nu intervin alte modificari la acesta.

2. - sumele castigate in instanta se platesc procentual sau toata suma odata ?

Daca este unitate bugetara se vor plati procentual sumele.