avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rezerva succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rezerva succesorala

buna ziu

cat este rezerva succesorala la data actuala

multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 10:10, 29 Martie 2013
Joha a scris:

Atunci astea sunt cotele. Fii defunctului ar fi avut fiecare o cota de1/3 ca mostenitori legali. Rezerva este jumatate din ce ar fi putut sa mosteneasca legal adica 1/3x1/2 = 1/6.


si in cazul in care mai sunt pe langa cei trei fii 2 mostenitori la care defunctul le-a lasat o parte prin testament?
Fii defunctului au dreptul la rezerva succesorala daca le a fost incalcata prin testament. Ei pot cere reductiunea acestuia sau se declara de acord cu testamentul si nu cer reductiunea. Reductiunea poate fi ceruta pe cale amiabila la notar in cadrul dezbaterii succesiunii sau in instanta daca mostenitorii nu se inteleg. Actiunea in reductiune introduce in 3 ani de zile de la deces.
Joha a scris:

Fii defunctului au dreptul la rezerva succesorala daca le a fost incalcata prin testament. Ei pot cere reductiunea acestuia sau se declara de acord cu testamentul si nu cer reductiunea. Reductiunea poate fi ceruta pe cale amiabila la notar in cadrul dezbaterii succesiunii sau in instanta daca mostenitorii nu se inteleg. Actiunea in reductiune introduce in 3 ani de zile de la deces.


scuze dar nu inteleg foarte bine.
defunctul a cerut prin tesament ca un sfert din avere sa mearga la ce doi mostenitori la care le-a lasat prin testament, iar restul sa se imparta intre cei trei fii. In cazul asta, cum se procedeaza
pai am spus....

Mostenitorii rezervatari cei trei fii adica in cadrul dezbaterii succesorale se vor declara sau nu de acord cu testamentul. Daca li se va incalca rezerva succesorala de 1/3 in cazul de fata pot cere reductiunea acestuia. Notarul in cadrul procedurii va putea sa faca aceasta reductiune adunand ficyiv la masa succesorala bunurile testate pentru a vedea daca s a incalcat sau nu rezerva.
aceasta impartire mai este valabila pentru calculul rezervei?
- Un descendent – ½ din mostenire
- Doi descendenti – 2/3 din mostenire
- Trei sau mai multi descendenti – ¾ din mostenire

Alte discuții în legătură

Donatie! psilemangalia psilemangalia Dupä cum am änteles o\\"Donatie\\"poate fi atacatä än instantä?Dupä cät timp?Sau jocä un rol:factori de timp cänd donatie a fost fäcutä? (vezi toată discuția)
Act de donatie epigonii1 epigonii1 Buna ziua,am o mica nelamurire,daca ma puteti ajuta.Bunicul meu imi va lasa dupa decesul sau apartamentul in care locuieste in prezent printr-un act de ... (vezi toată discuția)
Mostenire: parintele poate face testament in favoarea altei persoane decat copilul sau poate vinde ceea ce are? cristel52 cristel52 Un parinte are dreptul de a-si dezmostenii copiii, lasand un testament unei alte persoane, fie ea nepot sau stranepot ? Cat traiste parintel are dreptul sa ... (vezi toată discuția)