Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rezerva succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rezerva succesorala

buna ziu

cat este rezerva succesorala la data actuala

multumesc
Joha a scris:

Atunci astea sunt cotele. Fii defunctului ar fi avut fiecare o cota de1/3 ca mostenitori legali. Rezerva este jumatate din ce ar fi putut sa mosteneasca legal adica 1/3x1/2 = 1/6.

si in cazul in care mai sunt pe langa cei trei fii 2 mostenitori la care defunctul le-a lasat o parte prin testament?
Fii defunctului au dreptul la rezerva succesorala daca le a fost incalcata prin testament. Ei pot cere reductiunea acestuia sau se declara de acord cu testamentul si nu cer reductiunea. Reductiunea poate fi ceruta pe cale amiabila la notar in cadrul dezbaterii succesiunii sau in instanta daca mostenitorii nu se inteleg. Actiunea in reductiune introduce in 3 ani de zile de la deces.
Joha a scris:

Fii defunctului au dreptul la rezerva succesorala daca le a fost incalcata prin testament. Ei pot cere reductiunea acestuia sau se declara de acord cu testamentul si nu cer reductiunea. Reductiunea poate fi ceruta pe cale amiabila la notar in cadrul dezbaterii succesiunii sau in instanta daca mostenitorii nu se inteleg. Actiunea in reductiune introduce in 3 ani de zile de la deces.

scuze dar nu inteleg foarte bine.
defunctul a cerut prin tesament ca un sfert din avere sa mearga la ce doi mostenitori la care le-a lasat prin testament, iar restul sa se imparta intre cei trei fii. In cazul asta, cum se procedeaza
pai am spus....

Mostenitorii rezervatari cei trei fii adica in cadrul dezbaterii succesorale se vor declara sau nu de acord cu testamentul. Daca li se va incalca rezerva succesorala de 1/3 in cazul de fata pot cere reductiunea acestuia. Notarul in cadrul procedurii va putea sa faca aceasta reductiune adunand ficyiv la masa succesorala bunurile testate pentru a vedea daca s a incalcat sau nu rezerva.
aceasta impartire mai este valabila pentru calculul rezervei?
- Un descendent – ½ din mostenire
- Doi descendenti – 2/3 din mostenire
- Trei sau mai multi descendenti – ¾ din mostenire