avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... descoperire card- blocare cont pentru ca nu mai sunt ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

descoperire card- blocare cont pentru ca nu mai sunt angajat

Pana de curand am lucrat la Mechel tgv ,acestia au anuntat banca Raiffeisen ,ca urmeaza sa fiu disponibilizat,ca urmare banca mi-a blocat contul desi nu am datorii la ei si dobanzile aferente au fost achitate la timp fara intarzieri ,descoperitul de card este facut de mai putin de 4 luni.
Intrebarea mea este ,ei au dreptul sa-mi blocheze contul sau au facut abuziv acest demers.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:55, 30 Martie 2013
~ Conținut șters la cerere ~
E posibil ca angajatorul sa fi semnat o conventie cu banca prin care se obliga sa va vireze salariul in contul dvs deschis la acea banca. Dvs ati beneficiat de aceasta facilitate numai pt ca aveati salariu, mie mi se pare firesc ca angajatorul sa anunte banca ca nu va mai vira salariu catre banca pt ca nu veti mai fi angajat.
Pe viitor, cand veti fi angajatul unei alte societati, veti putea aplica pt aceasta facilitate- overdraft.

Trebuie sa fi semnat un contract, cititi-l si vedeti care sunt conditiile bancii.

Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Martie 2013
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nedumerire cu privire la overdraft MURSOI MIHAI MURSOI MIHAI Am cont de salariu deschis la o baca ,am overdraft cu descoperire de 3 salarii nete suma pe care am utilizat-o si am platit lunar suma minima de rambursat pe ... (vezi toată discuția)
Salar Xm3n Xm3n Se poate ca o firma sa amine plata salariul angajatiilor (vezi toată discuția)
Descoperire card in caz de demisie kodrutz kodrutz Buna ziua, La firma unde lucrez in prezent am facut un overdraft pe cardul de salar. Daca intentionez sa plec la alta firma si platesc (virez) in continuare ... (vezi toată discuția)