avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sold registru de casa in valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sold registru de casa in valuta

Buna ziua

Am tot cautat si nu gasec raspuns la urmatoarea intrebare, asa ca va rog pe dvs sa imi raspundeti.

Soldul registrului de casa in valuta trebuie sa fie zero la sfarsitul fiecarei zile sau este permis sa pastram valuta in caseria unitatii? Daca este permis sa pastram si valuta in caseria unitatii exista si plafon? Am citit ordonanta care se refera la plafoane plati dar era vorba doar despre lei.

Va rog daca se poate si baza legala fiindca contabilul firmei spune ca nu se poate pastra valuta in caseria unitatii si la sfarsitul fiecarei zile soldul trebuie sa fie zero.

As dori mai multe opinii daca se poate.

Va multumesc
Ultima modificare: Marți, 7 Iulie 2009
alina240, utilizator
repet speta: in decursul anului 2008 si pana in prezent s-au luat din caserie aprox 60 000 euro!S-a anuntat control de la garda fin,iar banii s-au cheltuit,neaducandu-se nicio chitanta in momentul scoaterii lor din caserie,deci nu ar fi o problema daca ar exista banii sau daca ar avea documente sa-l acopere.M-am gandit ca ar fi bine daca s-ar semna o promisiune de vanzare -cumparare,iar cei 60 000 euro sa figureze dati avans,pt un imobile!Ce nu stiam este daca e ok,in sensul ca as avea acoperire si cum sa fac promisiunea pt a nu trece de cei 15000 euro,caz in care ar fi trebuit anunta oficiul de spalare al banilor.Astept un sfat.Multumesc anticipat.
Sa nu va faceti un deserviciu si mai mare.Nici nu vreau sa ma gandesc la implicatiile unui astfel de act de promisiune de vanzare sau ce-o fi el.
Ultima modificare: Marți, 7 Iulie 2009
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
allexx a scris:

repet speta: in decursul anului 2008 si pana in prezent s-au luat din caserie aprox 60 000 euro!S-a anuntat control de la garda fin,iar banii s-au cheltuit,neaducandu-se nicio chitanta in momentul scoaterii lor din caserie,deci nu ar fi o problema daca ar exista banii sau daca ar avea documente sa-l acopere.M-am gandit ca ar fi bine daca s-ar semna o promisiune de vanzare -cumparare,iar cei 60 000 euro sa figureze dati avans,pt un imobile!Ce nu stiam este daca e ok,in sensul ca as avea acoperire si cum sa fac promisiunea pt a nu trece de cei 15000 euro,caz in care ar fi trebuit anunta oficiul de spalare al banilor.Astept un sfat.Multumesc anticipat.


Daca reusiti sa gasiti un notar care sa va faca un contract de vanzare cumparare, si care sa stipuleze ca bunul s-a achitat in avans, nu vad unde este problema (inafara de cea cu Spalarea banilor). Incalcarea acestei legi, din pacate, atrage amenda de minim 10.000 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ridicare numerar valuta din banca in caseria societatii aluco aluco Buna ziua. In urma cu aproape o saptamana am solicitat ridicarea in numerar a unei sume de bani in valuta catre caseria societatii. Banca refuza efectuarea ... (vezi toată discuția)
Plata transport international csehalina csehalina Buna, am o intrebare, sper ca ma poate ajuta cineva, as vrea sa stiu daca un furnizor roman imi face un transport international de marfa, poate sa imi faca ... (vezi toată discuția)
Restul de incasat se face in valuta elenacb elenacb am emis factura in lei pentru o persoana fizica nerezidenta pentru marfa pe care i-am dat-o. a platit partial factura in lei , iar pentru restul datorat ... (vezi toată discuția)