Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renta viagera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renta viagera

Buna ziua,bunicul meu a decedat in anul 2010,noiembrie.Unicii mostenitori au cedat mostenirea in favoarea mamei(bunicii).S-au depus actele la APIA si a primit in 2011 renta pentru 2010.Momentan bunica mea nu are nici acel carnet de rentier,nu a fost lamurita de unde sa-l procure si implicit nu a mai fost nici sa-l vizeze.
Va rog sa-mi spuneti care sunt demersurile necesare in vedea obtinerii rentei viagere( de la APIA), de unde se poate obtine acel carnet sau mai bine zis ea mai beneficiaza de aceasta renta.

Multumesc anticipat.
Renta viageră agricolă este personală, netransmisibilă şi încetează la data decesului
rentierului agricol asa cum e prevazut in titlul XI ,,Renta viageră agricolă” din legea nr. 247/2005 privind reforma în domeniile proprietăţii şi justiţiei, precum şi unele măsuri adiacente, cu modificările şi completările ulterioare.
De altfel acum nici nu se mai primesc alte dosare pentru a intra alte persoane in sistem, chiar daca indeplinesc conditiile ci doar se vizeaza carnetele de rentier pentru activi.