Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... programul legal de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

programul legal de munca

Buna ziua, daca am carte de munca program 8 ore, ma pot angaja legal la un al doilea job 4 ore? care este numarul maxim de ore pe care le poate lucra un angajat legal?
Va multumesc
12 ore.
codul muncii nu prevede o limitare a numarului de CIM pe care le poate incheia o persoana. Puteti incheia cate CIM doriti, indiferent de numarul de ore. Va trebui sa va declarati functia de baza la un angajator, iar celorlalti sa le comunicati unde aveti functia de baza...pentru deducerea personala.
Puteti lucra atat cat va tine sanatatea....la angajatori diferiti bineinteles.
multumesc
1. Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

2. Codul muncii nu impune conditia ca totalul orelor prestate in temeiul mai multor contracte individuale de munca sa nu depaseasca durata maxima a timpului de munca.
In acest sens, prevederile Codului muncii referitoare la durata timpului de munca au in vedere timpul de lucru in temeiul unui singur contract individual de munca In cazul unui cumul de functii, interdictia referitoare la cele 40 si, respectiv, 48 de ore, nu isi mai gaseste aplicabilitate.