Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ajutor de deces
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ajutor de deces

Buna ziua. As vrea sa stiu daca un angajat al Politiei locale are dreptul la ajutor de deces in cazul decesului unuia din parinti si in ce suma

Ajutor de deces se solicită pe baza unei cereri formulată în scris la care se anexează certificatul de deces in original şi copie, actul de identitate al solicitantului (original plus copie), actele de stare civila ale solicitantului din care sa rezulte legatura civila a acestuia cu decedatul ? sot, ruda, tutore, curator etc ? (original plus copie), înscrisuri din care să rezulte că solicitantul a suportat cheltuielile ocazionate de deces (original plus copie) sau declaratia pe proprie raspundere (original), adeverinta care sa certifice că, la data decesului, membrul de familie cu varsta cuprinsă între 18 şi 26 de ani urma o formă de învăţământ organizata potrivit legii (original), alte documente solicitate de platitorul ajutorului de deces.
Ajutor de deces se solicită angajatorului asiguratului în cazul decesului asiguratului sau a unui membru a familiei asiguratului, dacă asiguratul este:

- persoană care desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă, inclusiv soldat şi gradat voluntar;
- funcţionar public;
- cadru militar în activitate, soldat / gradat voluntar, poliţist / funcţionar public cu statut special din sistemul administraţiei penitenciarelor, din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale;
- persoana care realizează venituri de natură profesională, altele decât cele salariale, din drepturi de autor şi drepturi conexe, precum şi din contracte/convenţii încheiate potrivit Codului civil.
- persoană care îşi desfăşoară activitatea în funcţii elective sau care e numită în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului;
- membru cooperator dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti;
- cadru militar trecut în rezervă, poliţist / funcţionar public cu statut special din sistemul administraţiei penitenciarelor al cărui raport de serviciu a încetat, din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale, care beneficiază de ajutoare lunare ce se asigură din bugetul de stat.

Ajutorul de deces se achită de către angajator (unui singur solicitant) sau, după caz, de casa teritoriala / sectorială de pensii, în termen de 24 de ore de la solicitare, cu condiţia (bineînţeles) ca cererea de acordare a ajutorului de deces să fie însoţită de toate documentele necesare pentru a justifica dreptul la primirea ajutorului de deces.

După efectuarea plăţii, angajatorul plătitor al ajutorului de deces va menţiona pe verso-ul certificatului de deces în original, menţiunea ?ACHITAT?, data, semnătura şi ştampila.

Ajutorul de deces poate fi solicitat de către persoana îndreptăţită în termenul general de prescripţie de 3 ani calculat de la data decesului, acesta urmând însă a fi plătit la nivelul cuvenit la data decesului şi nu la nivelul existent la data solicitării.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Revin cu precizari:

Din Legea nr 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

ART. 121
În sistemul public de pensii, în afara pensiilor, se mai pot acorda, în condiţiile prezentei legi, urm?toarele prestaţii:
a) tratament balnear, altul decât cel care, potrivit legii, se suport? de la bugetul Fondului naţional unic de asigur?ri sociale de s?n?tate, pentru asiguraţi şi pensionari;
b) bilete de odihn?, pentru asiguraţi;
c) ajutor de deces, în cazul decesului asiguratului, pensionarului sau unui membru al familiei unuia dintre aceştia.

ART. 122
(1) Acordarea prestaţiilor privind tratamentul balnear se face prin atribuirea de bilete de tratament solicitanţilor îndrept?ţiţi, în limita num?rului de locuri asigurate în unit?ţi de tratament din proprietatea CNPP, precum şi a num?rului de locuri contractate cu alte unit?ţi de profil şi a sumelor alocate pentru aceast? prestaţie prin legea bugetului asigur?rilor sociale de stat.

ART. 125
(1) În cazul decesului asiguratului sau al pensionarului, beneficiaz? de ajutor de deces o singur? persoan? care face dovada c? a suportat cheltuielile ocazionate de deces şi care poate fi, dup? caz, soţul supravieţuitor, copilul, p?rintele, tutorele, curatorul sau, în lipsa acestora, oricare persoan? care face aceast? dovad?.
(2) Dovada prev?zut? la alin. (1) se poate face prin orice mijloc de prob? admis de lege.
(3) Cuantumul ajutorului de deces se stabileşte anual prin legea bugetului asigur?rilor sociale de stat şi nu poate fi mai mic decât valoarea câştigului salarial mediu brut prev?zut la art. 33 alin. (5).

ART. 126
(1) Asiguratul sau pensionarul beneficiaz? de ajutor de deces în cazul decesului unui membru de familie care nu era asigurat sau pensionar la data decesului.
(2) Se consider? membru de familie, în sensul prezentei legi:
a) soţul;
b) copiii proprii, copiii adoptaţi, copiii aflaţi în plasament familial sau cei încredinţaţi spre creştere şi educare familiei, în vârst? de pân? la 18 ani sau, dac? îşi continu? studiile, pân? la terminarea acestora, f?r? a dep?şi vârsta de 26 de ani, precum şi copiii incapabili de munc?, indiferent de vârst?, dac? şi-au pierdut capacitatea de munc? înaintea vârstelor menţionate;
c) p?rinţii şi bunicii oric?ruia dintre soţi.
(3) Ajutorul de deces cuvenit pentru un membru de familie reprezint? jum?tate din cuantumul prev?zut la art. 125 alin. (3).

ART. 127
(1) Ajutorul de deces se suport? din bugetul asigur?rilor sociale de stat şi se acord?, la cerere, pe baza certificatului de deces.
(2) Acordarea ajutorului de deces nu este condiţionat? de realizarea unui anumit stagiu de cotizare.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane