Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nume dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nume dupa divort

pe 27 martie am semnat actul de divort comun ,urmand sa-mi reiau numele de fata .acum as dori sa raman la numele sotului deoarece avem copii la scoala -mentionez ca sotul este de acord sa-i pastrez numele ,mai mult am dori sa ne impacam .exista vreo modalitate prin care pot sa-mi opresc buletinul anterior ,sau o casatorie in cel mai scurt timp ?as dori mai multe detalii-multumesc (inca nu mi-am schimbat buletinul ,hotararea am semnat-o pe 29 martie -multumesc
Daca ati divortat prin acord, hot e irevocabila pe divort, asa ca va schimbati buletinul, apoi daca doriti, va recasatoriti sau va schimbati numele pe cale administrativa.
Asteptati intai sa va vina hotararea acasa, asteptati sa treaca termenul de atac pt accesotiile divortului, apoi legalizati hotararea si cu ea mergeti sa va schimbati buletinul.
gi-jane2, moderator
si cum se procedeaza pentru schimbarea numelui pe cale administrativa ?
[ link extern ]
Procedura si acte necesare gasiti in link, mi se pare mai usor sa va casatoriti din nou si sa divortati din nou daca nu va intelegeti :)