avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare apartament cu pret minim
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare apartament cu pret minim

As dori sa stiu care sunt riscuril edaca semnez un cvc cu pret minim.Constructorul mi-a propus aceasta si as vrea sa stiu daca riscul/minusurile nu sunt prea multe.
Cel mai recent răspuns: Florin* , utilizator 14:10, 1 Noiembrie 2010
Unul dintre riscuri îl constituie faptul că declararea unui preţ mai mic este evaziune fiscală. Un al doilea risc ţine de posibilitatea anulării/rezilierii contractului sau a evicţiunii, cînd veţi putea cere restituirea doar a ccea ce aţi stabilit în act ca fiind preţ al vînzării.
deobicei majoritatea celor care incheie contract de vanzare cumparare trec ca pret pretul minim pe zona. Normal ca sunt riscuri, in orice lucru care nu e normal pot aparea riscuri, si cum a zis si colegul meu este evaziune fiscala, dar ca sa nu platiti multe taxe la stat puteti declara pretul minim pe zona si evitati sume mari care se vor da la stat.
PS majoritatea incheie contracte de v-c cu preturi minime si nu a-ti fi singur
deobicei majoritatea celor care incheie contract de vanzare cumparare trec ca pret pretul minim pe zona. Normal ca sunt riscuri, in orice lucru care nu e normal pot aparea riscuri, si cum a zis si colegul meu este evaziune fiscala, dar ca sa nu platiti multe taxe la stat puteti declara pretul minim pe zona si evitati sume mari care se vor da la stat.
PS majoritatea incheie contracte de v-c cu preturi minime si nu a-ti fi singur
buna ziua, problema mea este urmatoarea: vreau sa inchei un contract de vanzare cumparare cu sora meu pentru un apartament pe care l.am cumparat acum cativa ani pe numele ei! acum vreau sa il trec pe numele meu si apoi sa il pun in vanzare! intrebarea este : ce pret trebuie sa trec in contract astfel incat sa nu ma afecteze in momentul cand vreau sa il vand? luna aceasta vreau sa fac contractul si imediat vreau sa il pun in vanzare! ii pot pune pretul minim de zona si apoi sa il vand de fapt cu pretul lui real? daca pretul minim este de 20 000 euro cat va costa contractul? iar daca pretul este 30 000 euro ce pret va avea contractul? va multumesc anticipat!
caren a scris:

buna ziua, problema mea este urmatoarea: vreau sa inchei un contract de vanzare cumparare cu sora meu pentru un apartament pe care l.am cumparat acum cativa ani pe numele ei! acum vreau sa il trec pe numele meu si apoi sa il pun in vanzare! intrebarea este : ce pret trebuie sa trec in contract astfel incat sa nu ma afecteze in momentul cand vreau sa il vand? luna aceasta vreau sa fac contractul si imediat vreau sa il pun in vanzare! ii pot pune pretul minim de zona si apoi sa il vand de fapt cu pretul lui real? daca pretul minim este de 20 000 euro cat va costa contractul? iar daca pretul este 30 000 euro ce pret va avea contractul? va multumesc anticipat!


Pai, daca tot vreti sa il vindeti, de ce mai dati banii pe taxe o data?
Sa-l vinda sora dvs si sa va dea banii. Sau, daca nu stiti cind il veti vinde, sa va faca o procura de vinzare dvs.
Costuri: la 20000E ~ 3500 lei
la 30000E ~ 5000 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe vanzare apartament ana_abo ana_abo Buna ziua! Vreau sa vand apartamentul ce-l detin din anul 2000. Ce impozit voi avea de platit la finante? Multumesc! (vezi toată discuția)
Achizitie imobil cu contract de vanzare-cumparare cu valoare mai mica decat valoare de grila rockahoolik rockahoolik Buna ziua, As dori sa achizitionez un imobil in otopeni cu suma de 70000 euro, insa am observat o problema cu actele. Imobilul a fost vandut in urma cu ... (vezi toată discuția)
Vanzare-cumparare cuziamusia cuziamusia 1. daca la incheierea unui contract de vanzare-cumparare a unei locuinte, se declara un pret mai mic decat cel real, se comit delictele de fals in declaratii ... (vezi toată discuția)