Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit pe contractul "drept de autor" ?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit pe contractul "drept de autor" ?

X-(X-(X-(Buna ziua ,

Am si eu o nedumerire ....am auzit de la un prieten ca impozitul pe contractul de drept de autor il plateste el (nu firma angajatoare ) .Eu sunt angajata cu contract drept de autor si contract individual de munca......credeti ca o sa ma trezesc cu impozite de plata la sf anului? Nu le plateste firma care m-a angajat?Trebuie stipulat in contract acest lucru..legat de taxe si impozite?

Multumesc
Cititi bine contractul.
impozitul pe drepturi de autor retinut la sursa e 10%. aveti de platit diferenta de 6 %.
si in acel 10% care il plateste sursa, ce intra? impozit/somaj/pensie? Am inteles ca sanatatea nu intra. Deci eu ar trebui sa platesc 6% impozitul si inca....sanatatea? care am inteles ca e 6,5% sau in cei 6% intra si sanatatea?

Apreciez enorm un raspuns. Multumesc