Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

rca

Buna seara, am o intrebare cu privire la asigurarea Rca. Eu daca sunt proprietara unui autoturism sunt obligata sa incei rca in momentul in care l-am achizitionat? Sotul mea a condus masina, a avut accident cu avarii usoare, iar eu conform celor spuse de agentul de politie sunt pasibila de amenda in valoare de 1000 ron, avand in vedere ca autoturismul este cumparat de cca 3 saptamani? Multumesc!
DanilaMarilena, utilizator
Polita RCA se incheie pe numele persoanei inscrise in documentele de identificare a autovehiculului.Asigurarea este obligatorie pentru toate autovehiculele inmatriculate sau supuse inmatricularii pe teritoriul Romaniei..Odata cu incheierea contractului de vanzare-cumparare si cu transmiterea catre dv. a proprietatii autovehiculului,va revine obligatia incheierii RCA,Ca sa va deplasasti in conditii de legalitate pe drumurile din Romania, indiferent de timpul scurs de la achizitionarea autoveehiculului,trebuie s aincheiati acest RCA.
Asigurarea RCA se incheie pe numele proprietarului in momentul achizitiei autoturismului. Amenzile de regula sunt emise pe numele proprietarului, dar daca in trafic este surprinsa alta persoana la volan, atunci aceasta va suporta consecintele.