Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare administrator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare administrator

La un SRL cu 2 actionari (participare egala la capitalul social), ambii actionari pot fi angajati cu contract individual de munca, in functia de administratori ?
Potrivit art. 197 alin. 1 din Legea nr.31/1990, SRL este administrata de unul sau mai multi administratori, asociati sau neasociati, numiti prin actul constitutiv sau de adunarea generala.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc
Exista vreo restrictie ca amindoi administratorii numiti prin actul constitutiv sa fie angajati la societate cu contract individual de munca ?
Unul are deja CIM cu societatea si nu stiu daca il pot angaja si pe cel de-al doilea sau nu .
Nu exista nicio astfel de restrictie legala ...