Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cine este reprezentantul unui SRL?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cine este reprezentantul unui SRL?

este numai administratorul, sau poate fi si unul dintre asociati?(firma are 2 asociati)

Multumesc
Reprezentarea societatii in relatiile cu tertii se face de catre Administrator care la randul sau este mandatat de A.G.A. in acest scop.
Mandatarea administratorului se face o sngura data, la numirea in aceasta functie. Din momentul in care o persoana este numita administrator, reprezentarea societatii este unul din atributele prevazute de lege pentru functia detinuta.
Reprezentantii societatii sunt de 2 feluri:
Reprezentanti legali - DOAR ADMINISTRATORII
Reprezentanti conventionali - directorii, imputernicitii, avocatii, pentru anumite afaceri, gestionarii, vinzatoarele, imputernicitii cu procura, delegatii la banca, consilierii juridici, contabilii, etc.

Deci, la modul general, oricine poate reprezenta o societate comerciala
, cu conditia sa aiba o delegatie, o procura sau o imputerncire avocatiala.

Alberto Kurtyan
ContSters51068, utilizator

Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri , am inteles acum!