Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare creante- suntem SRL- procedura
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare creante- suntem SRL- procedura

In situatia in care avem de recuperat datorii de la debitor (suntem un srl) cum procedam? Trimitem mai intai o invitatie la conciliere si apoi mergem pe calea somatiei de plata? Am inteles ca nu se mai pot trimite invitatii la conciliere?
Alaturi de ordonanta de plata , la care am facut referire ,mai exista o procedura speciala, nou reglementata in ncprciv, procedura privitoare la cereri cu valoare sub 10.000 lei.
Procedura aceasta poate fi folosita alternativ cu procedura pe dreptul comun, in cadrul ei se utilizeaza formulare standard ,pe care le puteti lua de pe sit-ul www.just.ro.Taxa de timbru pentru cererile ale caror obiect nu depaseste 2000 lei este de 50 lei, iar pentru ce depaseste 2000 este de 150 lei
Nu puteti utiliza aceasta procedura in situatiile reglementate de art1025 alin2,3 pct a-i cpr,civ
avem 2 debitori carora le-am livrat marfa in baza facturilor dar nu au achitat de cateva saptamani. Am redactat Ordonanta de plata si am vrea sa stim cat costa taxa de timbru?
Conform art.2 alin. 1 indice 3 din legea nr. 146/1997, modificată prin legea nr. 76 din 2012, taxa de timbru judiciar în cazul ordonanţei de plată este de 150 lei, timbru judiciar de 0,30 lei