Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum recuperez banii?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum recuperez banii?

Am dat marfa la o societate care nu-mi plateste deloc si a trecut termenul stipulat in contract.

Mai exista vreo modalitate acuma, gen somatie de plata pentru care taxa de timbru sa fie mai mica?

Am inteles ca a fost abrogata somatia de plata si ordonanta de plata in noul cod de procedura civila.

Dar exista altceva care sa tina loc de somatie de plata/ordonanta si eu sa nu stiu? Altceva care sa nu fie pe drept comun, unde am de achitat taxa mare de timbru?
Procedura ordonantei de plata este reglementata ca procedura unica in privinta creantelor certe, lichide si exigibile, la art. 1013-1024 din noul Cod de Procedura Civila. Ca si a2a varianta ati avea procedura cu privire la cererile de valoare redusă ( valoare maxima a cererii poate fii 10000 lei) – sunt utilizate unele formulare standard (formularul de cerere; formularul pentru completarea sau/şi rectificarea formularului de cerere; formularul de răspuns).
Taxa judiciara de timbru este de 150 lei.
ddianna, utilizator
E mai mare de 10000 lei valoarea. Deci cererea ar merge pe ordonanta de plata din noul cod de procedura civila, da?