Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune cu probleme

Buna seara v-am tot deranjat cu problemele mele si mai am o intrebare .
Din surse neoficiale apartamentul care l-a avut decedatul frate ar fi fost pus garantie la un imprumut bancar facut de sotia lui(pe firma care o detine) . Asta ce inseamna ca eu prin acceptarea mostenirii trebuie sa platesc danganalele lor? Pai atunci ce fel de succesiune este, pe datorii ?
Mostenirea se accepta cu "bune si cu rele".

Trebuie sa acceptati mostenirea sub beneficiu de inventar.
Oricum pentru cine a decedat dupa 1 octombrie 2011, succesiunea se accepta numai in limita activului. Nu mai exista acceptare pura si simpla si acceptare sub beneficiu de inventar. Toate acceptarile acum sunt "sub beneficiu de inventar".