Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am imputernicit , dar m-am razgandit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am imputernicit , dar m-am razgandit

Ce-i de facut in cazul, in care se regreta imputernicirea unei persoane pt efectuarea unei succesiuni+vanzare teren, imputernicirea fiind facuta pentru o persoana care a profitat de naivitatea detinatorului titlului de proprietate ? poate fi retrasa imputrnicirea facuta? poate imputernici pe altcineva si cea anterioara nu mai are valoare, sau cum sa se procedeze?
Imputernicirea este o procura facuta la notar?
Daca da, atunci mergeti la notar si cereti revocarea procurii. Din momentul revocarii persoana care a fost imputernicita nu mai poate efectua niciun document in numele dumneavoastra si puteti numi un alt imputernicit.
Se poate merge la alt notarcare sa elibereze asa ceva?
Imputernicirea a fost facuta intr-un judet, iar eu, actualmente am domiciliul in alt judet..
Puteti merge la orice notar din Tara cu procura celalalta original sau copie simpla si dati o declaratie de revocare care se Inregistreaza in Registrul de Revocari al Procurilor tinut in format electronic pentru toata Tara si se comunica si notarului cae a autentificat procura. Astfel ca atunci cand mandatarul se va prezenta cu procura la indeplinirea mandatelor ce I le ati incredintat initial , notarul care va instrumenta actele va verifica in registrul acela si va refuza indeplinirea actului respectiv.
Multumesc mult pentru explicatii!