Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul familiei-licenta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul familiei-licenta

cine pote sa ma ajute cu anumite idei ,sfaturi,sau o tema de licenta in dr.familiei .TEMA: Desfacerea casatoriei si increditarea minorului.
Va dau un model de plan de lucrare , pe care-l puteti sa-l modificati
Capitolul I Consideraţii introductive
1.1 Divorţul – mijloc de desfacere a căsătoriei
1.2 Sediul materiei
1.2.1 Dispoziţii de drept material
1.2.2 Dispoziţii procedurale
1.3 Temeiul divorţului în sistemul dreptului român
1.3.1 Sisteme sau concepţii privind divorţul
1.3.2 Temeiul divorţului în dreptul român

Capitolul II Instanţa competentă în materia divorţului

Capitolul III Procedura de judecată a divorţului
3.1 Etapa scrisă
3.1.1 Calitatea procesuală
3.1.2 Cererea de divorţ. Motivele de divorţ
3.1.3 Întâmpinarea
3.1.4 Cererea reconvenţională
3.2 Judecata divorţului în primă instanţă
3.2.1 Particularităţi privind faza judecăţii
3.2.2 ªedinţa de judecată
3.2.3 Participanţii la procesul de divorţ
3.2.4 Mijloacele de probă în procesul de divorţ
3.2.5 Măsuri provizorii în timpul procesului de divorţ
3.2.6 Cererile accesorii şi actele procesuale de dispoziţie în procesele de divorţ
3.3 Hotărârea de divorţ şi efectele ei
3.3.1 Deliberarea, pronunţarea şi redactarea hotărârii
3.3.2 Efectele hotărârii de divorţ
3.3.3 Menţiunea despre hotărârea de divorţ pe actul de căsătorie
3.4 Căile de atac
3.4.1 Precizări prealabile
3.4.2 Căile ordinare de atac. Apelul
3.4.3 Căile extraordinare de atac
3.4.3.1 Recursul
3.4.3.2 Contestaţia în anulare
3.4.3.3 Revizuirea
3.4.3.4 Recursul în interesul legii
3.5 Executarea hotărârii de divorţ

Capitolul IV Divorţul prin consimţământul soţilor

Capitolul V Desfacerea căsătoriei în reglementările de drept internaţional privat român
5.1 Determinarea competenţei în materia divorţului în dreptul internaţional privat
5.2 Legea aplicabilă
5.3 Domeniul de aplicare a legii divorţului
5.4 Recunoaşterea şi executarea hotărârilor judecătoreşti străine în materie de divorţ
Stimate coleg, tema e superba, ideile sunt "succinte", sfaturile sunt detaliate. V-a cerut sa-l luati si de stagiar? :thumbup:
Credeam ca "se intoarce " sa va zica macar un Merci !
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat
eu.ro.lex a scris:

Stimate coleg, tema e superba, ideile sunt "succinte", sfaturile sunt detaliate. V-a cerut sa-l luati si de stagiar? :thumbup:
Credeam ca "se intoarce " sa va zica macar un Merci !

Poate altadata , eu.ro.lex ;)
Poate e nemultumit utilizatorul pt ca nu s-au facut referiri si la... incredintarea minorului.

Va multumesc, insa, dle elis, in nume propriu: mi-ati usurat munca - desi trebuie sa o iau de la capat!
Foarte-foarte multumesc!
:bow: