Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Uzufructul viager si Asociatia de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Uzufructul viager si Asociatia de Proprietari

Buna ziua
Intrebarea mea este daca o persoana isi cumpara dreptul de uzufruct viager pentru sine si sotia lui si furnizeaza banii necesari pentru cumpararea nudei proprietati de catre o alta persoana,
are drept de a fi membru al Asociatiei de Proprietari, sau chiar presedinte de Asociatie? Poate reprezenta dpdv. juridic Asociatia de proprietari?
Va multumesc
kmlia, utilizator
Reformulati, va rog.
Mi-a scapat in forum mesajul neterminat... Scuze, acum e complet.
Ca sa fim clari, membru al asociatiei de proprietari si poate fi ales presedinte al asociatiei este proprietarul (a cumparat un apartament, i s-a donat un apartament, este mostenitorul unui apartament).
elga50, moderator
Va multumesc pentru raspuns.
Totusi,
Dvs mi-ati raspuns prin antiteza. Ca au drepturi proprietarii apartamentelor, stiu.
Insa,
In atare caz, particularizand, este uzufructuarul proprietar, sau nu?
Are acesta drept de a fi presedinte de asociatie, sau de a participa la adunari generale sau sedinte de comitet, de a fi membru in comitetul executiv, sau nu?
(In discutie erau drepturile celui ce detine uzufructul viager, nu ale proprietarului.)

Cu scuze, dar nu am inteles raspunsul dvs.
Va multumesc.
elga50, moderator
Parerea mea este ca nu are.
Haideti sa dam un exemplu si sa vedem daca am inteles:
- o persoana, dna Ionescu, isi vinde apartamentul (il doneaza) fiului ei, astfel incat ea sa poata locui mai departe in apartament. Fiul locuieste in acelasi apartament sau in alt loc.

- dna Ionescu, membra a asociatiei pana la vanzarea (donatia) apartamentului vrea sa stie daca mai este membra a asociatiei si, ca atare, daca poate fi aleasa presedinta asociatiei.

Am inteles corect?
Daca n-am inteles corect, dati dv. un exemplu cat mai elocvent, cu precizarea clara a persoanei care este proprietar.
elga50, moderator