Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

problema mea este urmatoarea:
- sotie decedata, sot si fiica supravietuitori
- sotia era asociat cu 66% intr-un SRL
Ce acte sunt necesare de la firma pentru deschiderea succesiunii
De la notar am primit un raspuns cel putin ciudat "Certificat de actionar si adeverinta de la Societatea Nationala a Valorilor Mobiliare", nu stiu si nu inteleg ce inseamna asta
Va rog sa ma ajutati
Multumesc
Aveti nevoie de Actul Constitutiv si un Certificat Constatator de la Oficiul Registrului Comertului.

Intre timp vedeti si ce prevede actul constitutiv al societatii in caz de deces al unui actionar, daca societatea isi continua activitatea cu succesorii sau intra in lichidare.
In functie de aceste prevederi intrati ca actionari in locul actionarului decedat sau incepeti procedura de lichidare a societatii.
Monica Hanganu, Mediator
MonicaHanganu a scris:

In functie de aceste prevederi intrati ca actionari in locul actionarului decedat sau incepeti procedura de lichidare a societatii.

... scuze, la SRL sunt asociati. La SA vorbim de actionari (teoretic vorbind :P)
Depinde de actul constitutiv al SRL ului , daca acesta prevede continuarea societatii cu mostenitorii asociatului decedat puteti ramane in societate, daca nu se vor cesiona partile sociale asociatiilor, dupa eliberarea certificatului de mostenitor. Pentru succesiune aveti nevoie de certificat constatator al SRL , adeverinta de la SRL cu cate parti sociale detinea defunctul .