Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare pentru succesiunea unei societati ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare pentru succesiunea unei societati comerciale

As dori sa stiu care este procedura de succesiune in urmatorul caz: persoana decedata detine 5% dintr-o societate comerciala cu 4 asociati (inclusiv persoana decedata). Succesiunea pe aceste 5 procente nu s-a facut la timp, adica imediat dupa deces (in urma cu 3 ani). Eu sunt administratorul si in acelasi timp actionarul firmei (60% din actiuni). Va rog sa imi spuneti care este procedura cea mai eficienta (eventual directa) si actele necesare pentru a efectua aceasta succesiune.

Multumesc.
Lucylle1, utilizator
Este necesar ca succesorii sa se prezinte in fata notarului pentru dezbaterea succesiunii, prezentand un certificate constatator elibertat de orc. din care sa rezulte calitatea de asociat in societate a defunctului.
Ulterior, pe baza certificatului de mostenitor eliberat de notar, se actualizeaza datele societatii in registrul comertului, depunandu-se un nou act constitutiv in care apar mostenitorii in calitate de asociati.
Asta in cazul in care actul constitutiv prevede continuarea societății cu moștenitorii asociatului defunct daca nu acesteia vor ceda părțile sociale celorlalți asociați sau societatea va înceta activitatea in aceasta formula.