Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Administratorul unei instituţii bugetare a demisionat începând cu data de 01.04.2013, are dreptul la 6 zile de concediu de odihnă, se va acorda concediul de odihnă şi apoi preaviz??? Cum este corect??
Pe perioada preavizului se poate lua CO ...
Daca administratorul doreste sa-si efectueze in perioada de preaviz concediul neefectuat si conducerea ii aproba cererea de CO, isi va efectua CO solicitat in perioada de preaviz.
art.81 din Codul Muncii
(5) Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
In caz contrar, cele 6 zile de concediu neefectuat vor fi platite la iincetarea contractului.
Corect sunt ambele variante expuse : CO suprapus peste CO sau compensarea in bani a CO neefectuat la incetarea c.i.m., asa cum v-a spus colega noastra @zinaida.