Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Perimare proces? Ce se intampla?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Perimare proces? Ce se intampla?

La un an de la procesul cu o doamna decedata la momentul procesului, ne a venit citatii (mie si sotului) cum sa ne prezentam la tribunal pt perimare. Ce inseamna aceasta? Avem nevoie de prezenta avocatului? Dupa procesul de anul trecut a venit si hotararea judecatoreasca in favoarea noastra. Ce se mai intampla acum?
Perimarea unui dosar se poate constata la cererea uneia dintre parti, ori din oficiu de catre instanta. Daca partile nu staruie in solutionarea dosarului, perimarea este sanctiunea care se aplica intrucat se prezuma ca partile au renuntat tacit la judecata.
In cazul dvs., intrucat in termen de un an nu ati cerut introducerea mostenitorilor in cauza, dosarul s-a perimat.
Adica merg la aceasta data la care ne au chemat si ce se intampla? Trebuie si avocatul prezent? Nu inteleg ce inseamna aceasta sanctiune, in ce consta.
nu este o sanctiune pecuniara adica nu va amendeaza nimeni, este o sanctiune datorata ramanerii in nelucrare a dosarului adica nici una din parti nu a solicitat repunerea pe rol.
Perimarea constă în stingerea procesului în faza în care se găseşte. Părţile vor fi puse în situaţia anterioară procesului, proces care se consideră că nici nu a existat. Prezenţa avocatului nu este necesară.