Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Documente intocmite de parti si de mediator, in cadrul ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Documente intocmite de parti si de mediator, in cadrul procesului de mediere

1.Ce documente intocmeste mediatorul pe tot parcursul procesului de mediere?
2.Ce doumente intocmesc partile in procesul de mediere ? Exista si un alt fel de acord in afara celui scris ?
In functie de vointa partilor, pentru etapa de informare asupra medierii se pot emite: certificatul de informare (ambele parti prezente) ori procesul-verbal de informare (numai pentru partea care a initiat procedura)
La sfarsitul fiecarei sedinte se mediere se emite un proces-verbal de incheiere de sedinta, in care se mentioneaza stadiul intelegerii dintre parti.
In cazul in care partile ajung la o intelegere partiala ori totala, se emite procesul-verbal de incheiere a medierii, prin acord.
Acordul de mediere poate fi verbal (dovada fiind procesul-verbal de incheiere a medierii) ori scris (Acordul de mediere).
Acordul de mediere extrajudiciara poate fi redactat de catre parti, ori de catre mediator la cererea acestora.

Am mai facut referire la ce documente intocmeste un mediator in relatia sa cu partile,pentru un alt utilizator,dar repet inca odata:
1.Certificat de informare-cand informarea prelabila despre avantajele medierii s-a facut pentru ambele parti
2.PV -cand informarea s-a facut doar pentru o parte
3.Contract de pre-mediere-act in baza caruia mediatorul este indrituit sa depuna diligentele necesare de a invita cealalta parte la sedinta de informare si de acceptare a medierii de catre parti
4.Contract de mediere-cand partile doresc sa urmeze calea alternativa,eleganta,rapida si confidentiala a medierii
5.Acord de confidentialitate
6.PV de inchidere a medierii
7.Acordul de mediere
Pe langa acestea,se mai intocmesc diferite documente-invitatia pentru participare la sedinta de informare,PV privind prezenta partilor la mediere,Cerere de mediere+documente solicitate de catre Consiliul de Mediere
8.Registrele obligatorii pe care trebuie sa le aiba un mediator,de indata ce se inregistreaza la Administratia financiara.
Mult succes!

Multumesc frumos.