avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda contraventionala. Contestarea amenzii.
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda contraventionala. Contestarea amenzii.

Buna seara, curiozitatea ma face sa va intreb in legatura cu niste amenzi. Pe scurt, intr-o seara doi prieteni se cearta intr-un loc, fara violente, doar verbal, acestia vazand ca au depasit limita,au iesit afara din local, la iesirea din local, ajunge si firma de paza, acestia ii lovesc pe cei doi, ( la unul i sparge buza,il loveste in zona ficatului si in piept, zone care nu sunt vizibile ca si urme de violenta,iar pe al doilea in spate). Unul dintre ei suna la politie si relateaza cele intamplate, apare politia romana, dupa cateva minute bune de asteptare, in speranta ca politia le va lua apararea si ca organ al legii va aplica legea. Dar in schimb se comporta urat(verbal vorbind) cu cei doi prieteni care au fost loviti pe domeniul public de cei de la firma de paza, Un politist il intreaba pe unul din baieti, vazandul cu buza sparta, daca are nevoie de ingrijiri,acesta a considerat ca nu are nevoie. Se cer datele de identitate ,doar celor doi, nu si celor de la firma de paza care repet,au lovit in plina strada,seara, doi oameni care au iesit din local, fara sa produca un prejudiciu in local. unul dintre acei baieti intreaba politia ca de ce doar lor li se cer datele. Politistul a zis ca stie el ce are de facut. Ok. li se ofera datele de identitate, cu toate ca acesti doi prieteni au fost nervosi si au ridicat putin vocea,dar fara violenta,fara sa se sustraga,( daca era violenta politia putea sa-i imobilizeze). Apoi unul dintre baieti a intrebat ca pot sa plece ? Politisti au zis ca pot sa plece. Azi ma suna unul dintre ei, ca a primit 2 amenzi in acea seara , una pe motiv de perturbarea linistii publice, ceva de genu,legea61/91 sau ce de genu si una pentru refuz de legitimare:)):)):)) amadoua in cuatum de 300 lei fiecare. Este posibil sa se aplice 2 sanctiuni? Si totusi unii politisti care lucreaza in sistem nu stiu sa scrie un proces, pentru ca avand si CNP-UL unuia dintre ei, acesta scrie numele gresit:)):)) , totusi ei au o baza informatica si aparae numele corect. Cica sunt 2 martori......totusi ar dori acesti doi prieteni sa faca contestatie. Nu ma pricep la formulare, si rugamintea mea ar fi daca cineva ar putea sa imi ofere un model, sau o idee cum sa le formulez, stiu ca e o perioada de 15 zile ca termen de contestatie. de la data primirii procesului. Si ce sanse ar fi ca aceste amenzi sa fie anulate. Apropo, acest eveniment a fost in data de 11.03.2013 si doar azi au primit prin posta romana procesul verbal, pe motiv ca acesti doi prieteni nu au fost de fata la scrierea procesului. E absurd cum procedeaza politia, te lasa sa pleci iar apoi te trezesti cu amenda. :)):))
cautati pe google si gasiti modele dar ideal ar fi sa apelati la un avocat sa formuleze plangerea-nu poate costa mult si beneficiati de o formulare juridica si de mare acuratete


Modele de plangere contraventioanla sunt multe
Va ofer un model ,pe care urmeaza sa il personalizati



Domnule Presedinte,
al judecatoriei..

Subsemnatul ..................., fiul lui ..............nascut la data de........................
................... in ..............., domiciliat in ..........................................., posesor C.I. ..........................,
eliberat la data de.................... de Politia .........., CNP ..................
Posesor al P.C. cat............, seria ................., formulez prezenta:


Plangere,

Impotriva procesului verbal seria ................., incheiat in data de ................ la orele
..........., de agentul constatator ................., fapta descrisa de acesta fiind:
“............................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................",
avand incadrare juridica art. ............. din OUG ................., sanctionat de art....................... din
OUG ..............,cu amenda in valoare de ......... lei si

Consider ca procesul verbal este nul si sanctiunea aplicata este netemeinica pentru
urmatoarele motive:


.....................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................

Prin prezenta palgere, solicit anularea procesului verbal seria ........ nr.................., precum
si exonerarea de plata amenzii de ................ lei.


Semnatura/Data
Va multumesc. Dar intrebarea mea este ca pot sa fac o contestatie avand in vedere faptul ca acele amenzi au fost date in data de 11.03. 2013 si ele au ajuns la destinatar abia ieri, 03.04.2013? si ce sanse ar fi de anulare a amenzii. Multumesc
Termenul este de 15 zile de cand primesc instiintarea prin posta?
Consider ca procesul verbal este nul si sanctiunea aplicata este netemeinica pentru
urmatoarele motive:

La aceasta fraza trebuie sa scriu ceea ce sa intamplat si de ce nu cred ca au fost sanctionati pe drept.

Alte discuții în legătură

Fals in acte Ionut888 Ionut888 In data de 31.05.2012 , m-am deplasat cu masina la un prieten acasa . In drum spre acesta , in fata mea la un semafor se afla politia rurala Resita. Am mers in ... (vezi toată discuția)
Amenda de circulatie data de politia locala popescuro popescuro Ce mi puteti spune despre valoarea unei amenzi rutiere date de catre politia locala a orasului Sinaia care este diferita de valoarea amenzii rutiere date de ... (vezi toată discuția)
Accident rutier bresnad bresnad Buna seara, Azi 22.12.2010 am fost implicat intr-un accident auto in care agentul de politie a \"constatat\" ca vina este a mea, cu toate ca este exact ... (vezi toată discuția)