Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Despre IML
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Despre IML

Buna ziua , supun atentiei urmatoarea situatie :
- o persoana se deplaseaza pe o strada iar un caine cu stapan iese dintr-o curte si se repede la persoana respectiva care ferindu-se cade si isi fractureaza piciorul in3 locuri . A doua zi se depune plangere la politie care dupa verificari sanctioneaza proprietarul cainelui . INTREBARE : avand in vedere complexitatea fracturilor , politistul putea informa victima agresiunii ca i-ar trebui un certificat medico legal , intra in atributiunea acestuia sa informeze sau nu victima inclusiv sa ceara un certificat pentru a estima gravitatea faptei ?
Pentru intocmirea procesului verbal de cercetare, politistul putea cere o expertiza medico-legala, in conditiile in care documentele medicale emise victimei, de catre spital, dupa prezentarea la urgente, aveau unele neclaritati care puteau afecta concluziile procesului verbal de cercetare.
Daca deschideti actiune in instanta, in baza procesului verbal al politistului si a documentelor medicale pe care le detineti (certificat medical, fisa medicala, recomandari medicale la iesirea din spital, etc.), puteti solicita instantei de judecata sa aprobe o expertiza medico-legala, care pentru o fractura la picior in 3 locuri, se poate pronunta si la un interval de timp de la producerea evenimentului.
Necerand o expertiza medico-legala (probabil din considerentele mentionate mai sus), gravitatea accidentului suferit de victima, nereiesind din documentele avute la dispozitie, politistul nu a trimis victima la expertiza, considerand ca nu este utila o expertiza medico-legala, deci nu avea nici cum sa informeze victima sa ceara un certificat medico-legal.
In 28.02.2013 ati deschis o discutie cu acelasi subiect la care ati primit rasounsuri asemanatoare. Daca nu prezentati elemente noi, nu aveti, din pacate, cum sa primiti informatii suplimentare.